Wyjazd na Targi EDURA 2016

W dniach 9 – 11 czerwca 2016 r. na terenie Targów Kieleckich odbyła się XI Międzynarodowa Wystawa Ratownictwa, Zabezpieczenia i Technika Przeciwpożarowa EDURA 2016.

To kolejna edycja corocznych spotkań przedstawicieli krajowych i zagranicznych firm związanych z ratownictwem, zabezpieczeniami i technikami przeciwpożarowymi. Pięciu druhów z naszej jednostki uczestniczących w wyjeździe na wystawę, miało rzadką okazję do zapoznania się z najnowocześniejszymi osiągnięciami myśli technicznej, dotyczącymi zarówno usprawnienia pracy strażaka jak i zapobiegania wszelkiego typu zagrożeniom, które mogą wystąpić we współczesnym społeczeństwie. Pośród ok. 200 wystawców prezentujących swoje wyroby i technologie na pow. 7,5 tys. m kw, szczególną uwagę skupiała firma FIRE-MAX, która zaprezentowała najwyższą na świecie drabinę o wysięgu 68 metrów na samochodzie Magirus. Nie zabrakło również tak znanych marek jak PROTEKT z wysokiej klasy motopompami Tohatsu, HORPOL z dobrze znanymi wszystkim i wytrzymałymi torbami medycznymi. HORPOL przedstawił również nowy środek działający jak standardowy sorbent, jednak odznaczający się pięciokrotnie lepszą wchłanialnością. Z dużym zainteresowaniem nasi przedstawiciele przyglądali się produktom oferowanym przez firmę Rtcom. Firma ta prezentowała akcesoria niezbędne podczas pracy każdego strażaka takie jak: profesjonalne iskrobezpieczne radiotelefony przenośne DMR Hytera w systemie ATEX, radiotelefony HYT, akcesoria audio Sonic Voxtech czy Temco, jak również pełne systemy dyspozytorskie. Zapoznali się również z zaletami wielozadaniowej łodzi zbudowanej z blachy aluminiowej o gr. 2,5 mm i wadze zaledwie 112 kg którą zaprezentowała firma UNIBOOT. Ładowność łodzi Uniboot Oberwinter 430 wynosi 540 kg. Jest tak uniwersalna, że może być napędzana nawet wentylatorem oddymiającym, a po zamontowaniu dedykowanych kół może poruszać się po torach kolejowych. Inne ciekawe stoisko które zwiedzali nasi druhowie prezentowało m.in. kamery termowizyjne serii ,,K”, namiot pneumatyczny RAPID ważący tylko 17 kg i rozkładany w ciągu zaledwie 25 sec. – to firma SUPRON-1 która na wystawie otrzymała nagrodę za sprzęt gaśniczy ratowniczy i wspomagający akcje. Firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska Białej, za innowacyjność w zabudowie samochodów specjalnych otrzymała wręczane po raz pierwszy, Wyróżnienie Klubu Generalskiego Państwowej Straży Pożarnej. Na wystawie odbyło się wiele konferencji, prelekcji i pokazów różnorakiego sprzętu ochrony osobistej strażaka jak i współczesnych systemów prowadzenia akcji ratunkowych z wykorzystaniem najnowszych technologii, sprzętu i sposobów dysponowania zasobami ludzkimi i sprzętowymi. Wyjazd na wystawę tej rangi, stanowi dla nas olbrzymie źródło pomysłów na dobre funkcjonowanie naszej jednostki i dalszy rozwój w oparciu o już posiadaną bazę sprzętową.

Bardzo dziękujemy zarządowi naszej jednostki za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu, a panu burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu za przychylne potraktowanie naszego pomysłu i partycypowanie w kosztach wyprawy.