Pokazy w przedszkolach

W ostatnich dniach druhowie z naszej jednostki aktywnie uczestniczyli w pokazach sprzętu strażackiego w przedszkolach na terenie naszego miasta.
Spotkania z najmłodszymi mieszkańcami naszego regionu, to z naszej strony nie tylko okazja do wyjścia do ludzi, ale także bezpośrednie włączenie się do realizacji zadania usankcjonowanego w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (DzU z 2009, nr 4, poz 17). Zakłada się w nim, że dzieci kończące edukację przedszkolną będą umiały zachować się w sytuacji zagrożenia, a także wiedziały, gdzie mogą otrzymać pomoc i jak o nią poprosić. Choć dyrektywy te są skierowane bezpośrednio do nauczycieli, to nic lepiej nie utrwala odpowiednich zachowań niż możliwość ich poznania w odpowiednio zaaranżowanej atmosferze. Dlatego w dniu 13.06.2016 r. przy naszej remizie gościliśmy przedszkolaków z Przedszkola nr 1. Nasi milusińscy dowiedzieli się, że praca strażaków to nie tylko gaszenie pożarów, ale także udzielanie pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych, zdarzeń w domu czy przy powodzi. Podczas pobytu, każde dziecko mogło wejść do dużego samochodu pożarniczego, dowiedzieć się do czego służą poszczególne elementy wyposażenia, założyć hełm strażacki czy wcielić się w rolę kierowcy quada. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz wykorzystania deski ratunkowej i zestawu R–1 wykonany przez ratownika medycznego druha Bartłomieja Bednarza. Ogromną atrakcją okazał się pokaz użycia sprzętu gaśniczego. Pod czujnym okiem strażaków dzieci mogły samodzielnie przekonać się jak działa prądownica wodna i choć przez chwilę, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zostać strażakiem. Podczas pogadanki prowadzonej przez druha Marcina Buchtę, dzieci utrwalały swoją wiedzę z zakresu korzystania z numerów alarmowych jak i postępowania w wypadku zauważenia w pobliżu pożaru. Na zakończenie spotkania zostały wykonane pamiątkowe fotografie. Mamy nadzieję, że wiedza jaką przekazaliśmy będzie utrwalana w oddziale przedszkolnym przy każdej okazji podczas zajęć, aby dzieci nabrały pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogły udzielić pomocy sobie i innym. Serdecznie dziękujemy druhom: Marcinowi Buchta, Marcinowi i Bartłomiejowi Bednarz oraz Michałowi Jędrzejak za poświęcony czas i podzielenie się swoją profesjonalną wiedzą.

Także w ramach współpracy dydaktycznej z Przedszkolem nr 6 w Myślenicach w dniu 11.06.2016 r. druhowie Marek Ulman i Michał Jędrzejak uczestniczyli w pokazie strażackim, prezentując dzieciom możliwości naszego quada HONDA. W tym dniu zostało również użyczone kilka kompletów stołów i ławek służących do przygotowania tego festynu.

Pełne ręce roboty mieli również druhowie Andrzej Muniak i Maciej Górka którzy również 11 czerwca 2016 r. pomagali w przeprowadzeniu festynu w Gimnazjum nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach. Ich pomoc polegała na zapewnieniu niezależnej dostawy prądu, poprzez wykorzystanie naszego agregatu prądotwórczego. Za wykonaną pracę dziękujemy wszystkim zaangażowanym druhom a opinia tych którym pomagamy niech potwierdza, że: Na nas zawsze można liczyć !