Wyjazd na Zlot Magirusów i Iveco do Bytomia

Górniki (119)

Porankiem w dniu 3 września 2016 r. dwa samochody z naszej jednostki wyruszyły w drogę, aby wziąć udział w III Bytomskim Zlocie Magirusów.

Pomysł uczestnictwa w zlocie narodził się po otrzymaniu oficjalnego zaproszenia z poznanej na Międzynarodowym Zlocie Zabytkowych Motopomp w Szemrowicach, Ochotniczej Straży Pożarnej z Górnik. To właśnie ta jednostka jest głównym organizatorem tego wydarzenia, które odbywa się pod patronatem prezydenta Bytomia – p. Damiana Bartyki. Dziewiętnaście druhen i druhów, którzy zdecydowali się na wyjazd, oprócz uczestnictwa w prezentacji wozów bojowych pomagało w uświetnieniu całego festynu towarzyszącego zlotowi, poprzez wydawanie strażackiej grochówki i poczęstunek zorganizowany przez naszych seniorów.

Podziękowanie za organizację

Jednostka gospodarzy zlotu, OSP Górniki powstała w maju 1924 roku. Jej założycielami byli miejscowi obywatele, a pierwszym komendantem dowodzącym jednostką, która nie miała wówczas nawet pomieszczeń na swój sprzęt bojowy, był Gustaw Hercog. Ponieważ jednostka działała bardzo dobrze w 1933 r. ówczesny wójt gminy wybudował na własnym terenie dwa przylegające do siebie garaże przeznaczone na sprzęt jednostki, a w 1935 r. przydzielony został pierwszy samochód osobowo – bojowy w którym mieściło się 10 druhów. Niestety, w czasie II wojny światowej jednostka nie mogła prowadzić swojej działalności a jej garaże zostały spalone podczas działań wojennych. Dopiero w 1946 r. wybrano nowy zarząd i zdecydowano o usunięciu ruin garaży, a w 1959 r. po dwóch latach budowy prowadzonej przez samych strażaków oraz miejscowych mieszkańców, w dniu 22 listopada oddano do użytku remizę strażacką, która służy jednostce do dziś.

Remiza OSP Górniki

Sam zlot rozpoczął się o godz. 12.00 na bytomskim rynku, który ku uciesze licznie zgromadzonych miłośników motoryzacji i dzieci opanowały wozy bojowe straży pożarnych. Podczas prezentacji każdy z obserwatorów mógł usiąść w pojeździe i dotknąć sprzętu, którym posługujemy się na co dzień. Po oficjalnej prezentacji pojazdy w kolumnie, alarmowo przejechały na teren OSP Górniki, gdzie odbywał się festyn rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Górniki (22)

Wśród nich nie można nie wspomnieć o najbardziej obleganych, czyli o mini parku linowym i 37 metrowej drabinie strażackiej z których chętnie korzystali nasi młodsi druhowie i druhny. W zlocie uczestniczyło 31 samochodów marki MAGIRUS i IVECO. Jako najbardziej ekologiczny został wyróżniony pojazd IVECO należący do Ochotniczej Straży Pożarnej Lubecko.

Osp LUBECKO

Z kolei dyplom i tytuł najstarszego bojowego Magirusa przypadł pojazdowi wyprodukowanemu w 1923 r. i należącemu do jednostki OSP Kępno od 1924 r. Wóz posiada 95% oryginalnych części (5% stanowią uszczelki, które są okresowo wymieniane) jest nadal sprawny a pompa podaje wodę ! Jest to jedyny taki egzemplarz w Europie, który na co dzień stacjonuje w Izbie Muzealnej w Kępnie. Pojazd kilkakrotnie był wykorzystywany w filmach m.in. w Ferdydurke. Posiada drewniane obręcze kół obleczone gumą, a zamiast syreny alarmowej ma zamontowany do przedniej szyby dzwon !

Magirus

Oprócz stoisk firm prezentujących sprzęt i pamiątki strażackie (Kadimex, Makita, Gadżety strażackie) szczególną uwagę przykuwała dziecięca drużyna pożarnicza Ochotniczej Straży Pożarnej z Wieruszowa. Grupę liczącą 20 osób tworzą dzieci w wieku 4 – 12 lat, a podczas pokazu dziecięcy oddział zaprezentował musztrę strażacką oraz przeprowadził symulację akcji gaśniczej i pokaz udzielania pierwszej pomocy.

OSP Wieruszów

Wydarzenie zapewne trwało do późnych godzin nocnych, lecz dla nas nadszedł czas pożegnania z gościnnymi druhami i druhnami ze straży w Górnikach. Ok. godz. 17.30 wyruszyliśmy w powrotną drogę do Myślenic. Pobyt na takiej imprezie jest dla nas zawsze okazją do poznania nowych ludzi, przeprowadzenia wielu dyskusji z profesjonalistami i pasjonatami Straży Pożarnej, co niewątpliwie pozytywnie przekłada się na coraz lepsze dostosowanie naszej jednostki do współczesnych wymagań stawianych przed jednostkami obrony terytorialnej. Bardzo miłym akcentem kończącym nasz pobyt w gościnnych Górnikach było wręczenie dyplomu i statuetki za uczestnictwo w zlocie.

Dyplom za uczestnictwo

rsz_statuetka

Bardzo dziękujemy druhom z OSP Górniki za zaproszenie i serdeczną śląską gościnność w swojej jednostce. Pozostajemy pod wielkim wrażeniem profesjonalnego przygotowania i przeprowadzenia imprezy tej rangi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie naszym pojazdem, godziny rozmów i docenienie wysokich możliwości taktycznych naszego IVECO. Już myślimy o wyjeździe na kolejną edycję zlotu!

Górniki (100)

Fotorelacja – Wyjazd na Zlot Magirusów i IVECO – Bytom 2016