Ćwiczenia młodych strażaków

14374768_1171077559620582_823803975_o

W dniu 17 września 2016 r. młodzi adepci sztuki ratowniczej z naszej jednostki wzięli udział w ćwiczeniach doskonalących techniki ratowania życia ludzkiego. Zajęcia odbyły się na terenie Górnego Przedmieścia – przy remizie i w małym lasku pod Grzebieniówką.

Ponieważ uczestnikami byli druhowie bardzo dobrze obeznani ze sprzętem jaki mają do dyspozycji podczas akcji, naczelnik Marcin Buchta zaplanował działania ratownicze dużo bardziej skomplikowane niż sprawianie linii gaśniczej. Wykorzystując naturalne przeszkody terenu i potok Bysinkę przepływającą nieopodal remizy, zaaranżowano zdarzenie polegające na tym, iż przypadkowy przechodzień widział jak pewna osoba przewraca się i upada staczając do rzeki. Założono przy tym, że osoba poszkodowana (manekin) jest nieprzytomna i ma uraz kręgosłupa. Zadaniem zastępu było prawidłowe, zgodne z taktyką działań ratowniczych, podjęcie poszkodowanego i przygotowanie go do przekazania ZRM. Podczas realizacji drugiego założenia w lasku pod Grzebieniówką, zastęp został wezwany do wypadku samochodowego, gdzie należało udzielić pomocy nieprzytomnemu pasażerowi zastanemu w pojeździe, który w trakcie udzielania pomocy odzyskuje przytomność. Dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku był brak prowadzącego pojazd, który oddalił się z miejsca zdarzenia. Podczas działań należało zlokalizować kierowcę (ukryty w terenie manekin), który po odnalezieniu okazuje się być nieprzytomny. Następnie wdrożono odpowiednie do sytuacji procedury ratunkowe z wykorzystaniem sprzętu dostępnego na pojeździe ratowniczym.

Druhowie dzielnie radzili sobie z postawionymi zadaniami. Dzięki temu, iż nadzór nad ćwiczącymi pełnił druh Marcin, na co dzień zawodowy strażak, wszystkie błędy były natychmiast korygowane, co nie pozwalało nabrać złych nawyków, które podczas udzielania pomocy przy prawdziwym zdarzeniu mogą powodować chaos a nawet zagrożenie dla poszkodowanych i samych ratowników.

Po zakończeniu ćwiczeń i dokonaniu analizy obydwu założonych zdarzeń wszyscy jednogłośnie stwierdzili konieczność organizowania tego typu zajęć w przyszłości.

Ponieważ takim ćwiczeniom zawsze towarzyszy zainteresowanie okolicznych mieszkańców, a przede wszystkim dzieci i młodzieży, to korzystając z okazji proponujemy rodzicom, aby przyprowadzili i zapisali w szeregi straży swoje nastoletnie dzieci, a młodzieży przypominamy, że sami mogą podejść do remizy i zgłosić chęć brania udziału w życiu naszej małej ojczyzny przez członkostwo w Ochotniczej Straży Pożarnej. Aktywne uczestnictwo w działaniach straży, to nie tylko ciekawa alternatywa dla komputera czy telewizji. To także poznanie granic swoich osobistych możliwości, nabycie podstawowych i niezbędnych umiejętności zachowania się  w nagłych wypadkach których możemy być świadkami na każdym kroku i w najmniej spodziewanej sytuacji !!!

W imieniu zarządu dziękujemy druhowi Marcinowi Buchta za poświęcony czas i pasję jaką zaszczepia wśród wszystkich członków naszej straży pożarnej.