Wyjazd do Szemrowic

Zdj. 1

W dniach 4 i 5 czerwca w Szemrowicach gm. Dobrodzień odbywały się XIII Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku – Dni Szemrowic 2016 w ramach których, organizatorzy zaplanowali I Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Motopomp Strażackich i Grup Rekonstrukcyjnych Historycznych Straży Pożarnych.

Z racji posiadania motopompy WORTHINGTON SIMPSON  z 1938 r. nasza jednostka otrzymała zaproszenie do udziału w zlocie. W związku z tym, w dniu 4.06.16 skoro świt druhowie seniorzy wyruszyli naszym Mercedesem Sprinterem w ponad 200 km podróż aby zaprezentować w/w motopompę. Uroczystości na miejscu rozpoczęły się od konferencji naukowej, podczas której o historii poprzedzającej budowę motopomp mówił Helmut Polewka. Następnie na 130 slajdach przedstawiono historię pierwszych motopomp w Polsce, a komentarz do wyświetlanych zdjęć przedstawił pracownik Centralnego Muzeum Pożarnictwa Dariusz Falecki. Kolejnym punktem były zawody MDP, a po nich prezentacja kilkunastu zabytkowych motopomp biorących udział w zlocie. Nasi druhowie w osobach: Wacław Strzelec, Jan Zięba, Czesław Górka, Tadeusz Górka, Jan Turała, Grzegorz Górka oraz Dawid Maślak zaprezentowali sprawność bojową naszej motopompy. Okazało się, iż pomimo zacnego wieku ten przed wojenny sprzęt jest całkowicie sprawny i gotowy do działania. Po pokazie wszyscy zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek. Po spożyciu posiłku nasza drużyna udała się w drogę powrotną do Myślenic. Cenną pamiątką po pobycie w Szemrowicach jest dyplom za udział w zlocie, który jest wywieszony w świetlicy naszej remizy.

Zdj. 2

To wszystko co można było zobaczyć na tych zawodach, lepiej niż tysiąc słów oddają pamiątkowe zdjęcia które można zobaczyć w naszej galerii.

Zdjęcia z wyjazdu