Pielgrzymka szlakiem Jana Pawła II

5 czerwca 2016 r. o godz. 8.30 wyruszyliśmy samochodem IVECO na XII Samochodową i Motocyklowa Pielgrzymkę Strażaków szlakiem św. Jana Pawła II. Była to dla nas pierwsza pielgrzymka w jakiej uczestniczyła nasza OSP.

Miejscem zbiórki przybyłych samochodów strażackich i motocykli było Sanktuarium Maryjne na zakopiańskich Krzeptówkach. Po krótkiej Mszy św. odprawionej przy ołtarzu polowym w ogrodzie sanktuarium i złożeniu kwiatów na grobie zasłużonego kustosza ks. Mirosława Drozdka, ruszyliśmy w kierunku sanktuarium ludźmierskiego.  Podczas tego przejazdu trasa wiodła pątników przez malownicze miejscowości, karmiąc nasze oczy zapierającymi dech w piersiach widokami polskich gór. Jechaliśmy przez Kościelisko, Ząb, Bustryk, Sierockie, Bańską Wyżną, Bańską Niżną, Szaflary i Maruszynę.

DSC04388

Tą trasę przemierzył nasz papież w 1997 r. kończąc wizytę na podhalu i udając się na lotnisko do Nowego Targu, skąd odleciał do Watykanu. Na terenie sanktuarium ludźmierskiego, gdy samochody wjeżdżały pod tzw. sypkę, ks. Jerzy Filek dokonał poświęcenia wszystkich pojazdów. Wśród 140 samochodów i 250 motocykli były zarówno te nabyte kilka miesięcy temu jak i starodawne niemal ,,drabiniaste” wozy pełne rozradowanych strażaków mężczyzn i kobiet których było ok. 2000. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. koncelebrowanej gdzie pośród 53 pocztów sztandarowych powiewał także nasz.

Po mszy św. delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze  przy figurze świętego Pielgrzyma Ludźmierskiego który wytyczył ten chętnie przemierzany szlak z Zakopanego do Ludźmierza. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się w drogę powrotna do Myślenic. To co widzieli  uczestnicy pielgrzymki  – Jan Zięba, Janusz Szczepaniak, Paweł Górka, Maciej Górka, Grzegorz Górka, Michał Jędrzejak  i Stanisław Sabała do zobaczenia w galerii fotograficznej.

Zdjęcia z pielgrzymki