Uroczyście upamiętniliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski

01 (2)

W dniu 14. kwietnia 2016 r. nasza jednostka odpowiedziała na apel Związku Podhalan i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej o przystąpienie do wspólnego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia przemarszu przez Polskę Ognisk Ducha Świętego.

Inicjatywa ta miała  na celu upamiętnienie 1050. rocznicy Chrztu Polski i objęta została patronatem Prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka oraz Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia – Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Strażaków. Zgodnie z założeniami tej idei, jednostki straży biorące udział w tym przedsięwzięciu rozpaliły ogniska w punktach widokowych w danej miejscowości, zgodnie z mapką pokazującą czas rozpalenia ogniska w danym sektorze czasowym.

da

Jako pierwsza, zapłonęła ,,watra” o godz. 20.00 przy krzyżu na Giewoncie w Tatrach polskich. Zgodnie z powyższym, nasi druhowie o godz. 19.30 udali się ,,drogą rolną” w kierunku lasu i tam, u stóp tzw. wzniesienia Górek, przygotowali do rozpalenia ognisko. Miejsce rozpalenia ogniska, skąd rozpościera się przepiękna panorama Myślenic, błędnie nazywane jest w obecnej kartografii jak i przez samych mieszkańców Plebańską Górą. W monografii Myślenic to historyczne wzniesienie nieopodal polany św. Mikołaja, uwidocznione na starych rycinach, nosi nazwę wzniesienia Górek. Zaś Plebańska Góra, wg tych samych źródeł historycznych, to tereny gdzie obecnie stoi osiedle 1000- lecia i basen ,,AQUARIUS”.

03

Nazwa Plebańska Góra tyczy się również wzniesienia gdzie była ,,Lipka” i gdzie znajdowały się tzw. plebańskie pola – tereny pod władaniem parafii NNMP /powyżej bloków osiedla 1000-lecia/ a tu gdzie obecnie stoją bloki, dawniej znajdowały się księżowskie stodoły.
O godz. 20.10 (zgodnie z mapką) druhowie rozpalili ognisko, upamiętniając w ten sposób symboliczne wydarzenie z 966 r., które jest uważane za początek państwa polskiego i polskiego kościoła katolickiego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i dopaleniu ogniska ok. godz. 21.30 wróciliśmy do koszar.

W imieniu zarządu dziękujemy wszystkim druhom, którzy uczestnicząc w tym drobnym wydarzeniu dali swoją postawą świadectwo ducha przynależności do narodu i pokazali prawdziwie patriotyczną postawę.

02