Manewry poszukiwawczo – ratownicze z epizodem gaśniczym

Pcim (10)

7  października 2017 r. druhowie z naszej jednostki brali udział w manewrach w miejscowości Pcim.

Pcim (23) Pcim (25)

Część praktyczną ćwiczeń poprzedziły ciekawe prelekcje związane z uczestnictwem w różnego rodzaju akcjach ratunkowych oraz czynnikach i narzędziach wpływających bezpośrednio na skuteczność działania ratowników. Stres – nieodzowny towarzysz każdego ratownika, towarzysz który pozwala więcej wytrzymać, ale zarazem szybciej wyczerpuje pokłady tej wytrzymałości i czasami na długo nie pozwala zapomnieć o wydarzeniu. O czynnikach stresogennych i sposobach radzenia sobie z nimi opowiadał przedstawiciel powiatowego zarządzania kryzysowego z Myślenic. Niska temperatura ciała – hipotermia – potrafi zabić, ale w niektórych sytuacjach, spowalniając metabolizm znacznie wydłuża czas, jaki mają do dyspozycji ratownicy na transport poszkodowanego do placówki medycznej. Różne oblicza hipotermii przedstawił lekarz, ratownik Polskiego Czerwonego Krzyża z Krakowa. Nowoczesna technologia coraz mocniej wspiera zespoły ratownicze w ich działaniach. Jednym z dynamicznie rozwijających się obszarów wspomagania, także poszukiwań osób zaginionych, jest wdrożenie technologii UVA (  Unmanned Aerial Vehicle ).  O możliwościach ich zastosowania ciekawie opowiadał prezes firmy FLY TECH zajmującej się produkcją BSP. Mocno powiązane z tym tematem było wystąpienie przedstawiciela szkoły Aspirantów PSP z Krakowa, która do działań w Pcimiu udostępniła naszpikowany nowoczesną elektroniką samochód dowodzenia i łączności. Z kolei o kulisach powstawania programu telewizyjnego ,, Ktokolwiek widział ktokolwiek wie” opowiadał redaktor prowadzący program na antenie. Zresztą ekipa tego programu cały czas towarzyszyła z kamerą uczestnikom manewrów, z których zostanie zmontowany reportaż i wyemitowany 13 października o godz. 1500 w TVP 1.

Pcim (20) Pcim (21) Pcim (22)

Po części teoretycznej przyszedł czas na realizację scenariusza w terenie. Jako podstawę do działania zaaranżowano pożar w Domu Pomocy Społecznej w Pcimiu. Do gaszenia pożaru wykorzystano dwa zastępy strażaków z OSP Trzebunia i OSP Pcim.

Pcim (1)

Podczas ewakuacji na czas pożaru okazuje się, że dwoje pensjonariuszy oddala się w nieznanym kierunku. I tu do działania zostaje włączona Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Myślenic oraz druhowie z OSP. Po wyznaczeniu potencjalnych rejonów poszukiwań odpowiednie sektory zostają wgrane do odbiorników GPS, którymi dysponują ratownicy. Zespoły ratownicze wyruszają w teren. Po odnalezieniu poszkodowanych i udzieleniu niezbędnej pomocy medycznej wszystkie zespoły wróciły do szkoły podstawowej w Pcimiu, gdzie pani Joanna Stojer – Polańska wygłosiła odczyt pt. ,,Zaginięcia kryminalne. Poszukiwania po latach”. Na koniec szef Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Krzysztof Druzgała podsumował krótko działania i podziękował wszystkim za udział w manewrach. Ze swojej strony bardzo dziękujemy Grupie, naszym partnerom w działaniu, za zaproszenie do udziału w tych bardzo realistycznych ćwiczeniach.

Pcim (18)

Przy okazji gratulujemy zwycięstwa w Budżecie Obywatelskim w Myślenicach. Sprzęt który otrzymacie znacząco podniesie wasze możliwości niesienia pomocy innym.

W manewrach wzięły udział następujące osoby i podmioty:

–  Myślenicka Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z psami

–  OSP Myślenice Górne Przedmieście

–  OSP Trzebunia

–  OSP Pcim

– OSP Tenczyn

– OSP Stróża

–  Szkoła Aspirantów PSP z Krakowa

–  FLY TECH

–  Maltańska Służba Medyczna z Myślenic

–  Polski Czerwony Krzyż z Krakowa

–  Komendant Powiatowy PSP

–  Policja z Myślenic

–  przedstawiciele gminy Pcim

–  przedstawiciel Zarządzania Kryzysowego z Myślenic

Stanisław Sabała

FOTORELACJA 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *