Ćwiczenia LOT 2017 w Goszczy

Goszcza (31)

Czterech druhów z naszej jednostki uczestniczyło w manewrach poszukiwawczo – ratowniczych pod kryptonimem ,, LOT 2017”. Do udziału w manewrach zostaliśmy zaproszeni wraz z Myślenicką Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą przez Ochotniczą Straż Pożarną z Goszczy, która była głównym organizatorem ćwiczeń.

Goszcza (32) Goszcza (34)

Scenariusz ćwiczeń zakładał odnalezienie w kompleksie leśnym położonym na terenie nadleśnictwa Miechów trzynastu skoczków spadochronowych, którzy ewakuowali się z pokładu tuż przed awaryjnym lądowaniem ich samolotu. Poszczególne ekipy ratowników miały za zadanie dotrzeć do poszukiwanych, udzielić im pierwszej kwalifikowanej pomocy medycznej oraz ewakuować do punktu medycznego, który był zorganizowany w miejscu koncentracji sił. Poszukiwania wspomagały drony oraz śmigłowiec z firmy FLY TECH. Z naszej jednostki do Goszczy wyjechał SLkw Mercedes Sprinter z przyczepą lekką na której jest zainstalowany ratowniczy namiot pneumatyczny.

Goszcza (20) Goszcza (30)

W wyznaczonym przez kierującego działaniami ratowniczymi miejscu, rozłożyliśmy kompletne stanowisko sztabowe, na którym planiści programowali odbiorniki GPS, odbywały się odprawy oraz zbierali raporty poszczególnych zespołów ratowniczych działających bezpośrednio w terenie. Ponadto do dyspozycji ratowników i poszkodowanych rozłożyliśmy ogrzewany namiot pneumatyczny z łóżkami polowymi. Będący na miejscu funkcjonariusze zarówno PSP, jak i innych służb bardzo pozytywnie wypowiadali się o praktycznym wyposażeniu, jakim dysponujemy i uznali je wręcz za niezbędne przy różnorakich akcjach prowadzonych na taką skalę.

Goszcza (6) Goszcza (29)

Podczas tych ćwiczeń mieliśmy wiele możliwości wymiany opinii i spostrzeżeń, które na pewno w przyszłości zaowocują jeszcze skuteczniejszym działaniem służb ratunkowych. Dziękujemy Grupie Poszukiwawczo – Ratowniczej z Goszczy za zorganizowanie tak rozległych manewrów i miło spędzony czas pomiędzy pasjonatami ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawego wykładu eksperta kryminalistyki, pani Joanny Stojer – Polańskiej pt. ,,Zaginięcia kryminalne. Poszukiwania po latach” wygłoszonego na koniec manewrów.

Goszcza (15) Goszcza (19)

Oprócz naszej jednostki i Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej w ćwiczeniach uczestniczyły następujące podmioty: Grupa Podhalańska GOPR, Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz, Małopolska Cywilna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza, Ochotnicza Straż Pożarna  Goszcza, Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Kęty, silesia SAR K9, Sekcja Poszukiwawczo – Ratownicza OSP RW Modlin, Grupa Ratownictwa PCK Kraków, Grupa Ratownioctwa Specjalistycznego OSP Łódź – Jędrzejów, Sekcja Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Suchy Bór. Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, GOPR, Nadleśnictwa oraz licznie zebrani samorządowcy.

PEŁNA FOTORELACJA