Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze na Górnym Przedmieściu

12716350_1672999472968120_6272530657797158168_o

Dnia 20.02.16 r. w jednostce strażackiej OSP Myślenice – Górne Przedmieście odbyło się zebranie walne sprawozdawczo-wyborcze.

Zebranie rozpoczęło się od przemówienia prezesa jednostki – Bogusława Tondery, który przywitał zebranych gości, wśród których nie zabrakło m.in.: starosty Powiatu Myślenickiego – Józefa Tomala, przewodniczącego Rady Gminy – Tomasza Wójtowicza,  przedstawiciela komendy PSP – Andrzeja Łotockiego, dyrektora MOKIS – Małgorzatę Anitę Werner, przewodniczącą Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych – Katarzynę Maślak, przewodniczącą Koła Gospodyń Górne Przedmieście – Halinę Bzowską, przewodniczącego Kółka Rolniczego – Stanisława Romaniaka, a także delegacji z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Słupiec, zaproszonych gości, członków wspierających i honorowych, a także sympatyków OSP.

Na początku zebrania minutą ciszy druhowie uczcili pamięć zmarłego dh Jana – wieloletniego przyjaciela i działacza. Następnie rozpoczęła się oficjalna część spotkania. Przewodniczącym zebrania został wybrany dh Jan Litwa, a protokolantem dh Stanisław Sabała. Po omówieniu planu sobotniego spotkania, dh Maciej Górka omówił pracę jednostki podczas 2015 roku. W nim OSP Górne Przedmieście brało udział w 10 pożarach oraz 16 miejscowych zagrożeniach. Największy pożar, z którym zmagali się strażacy z naszej jednostki, miał miejsce przy ul. Średniawskiego. Wówczas pożarowi uległa stodoła. Jednostka brała udział także w licznych zabezpieczeniach logistycznych oraz imprezach masowych, współorganizowanych z licznymi lokalnymi stowarzyszeniami. W roku sprawozdawczym z jednostki ubyło 12 członków i na tę chwilę OSP liczy 51 członków czynnych oraz 8 członków honorowych i 14 wspierających. Po zakończeniu przemówienia dh Macieja, głos zabrał dh. Jacek Wojciech Górka, który przedstawił podsumowanie finansowe jednostki za rok 2015. Największym wydatkiem w roku sprawozdawczym był zakup nowego samochodu bojowego marki Iveco Eurocargo 4×4.  Wydatki jednostki niewiele przewyższyły całkowite dochody, lecz związane jest to na pewno z zakupem samochodu. Komisja rewizyjna, której sprawozdanie przeczytała zebranym dh Małgorzata Drożdż, nie zauważyła większych błędów w działalności zarządu. Po zakończeniu wyżej opisanych sprawozdań głos ponownie zabrali wiceprezes i skarbnik jednostki, którzy przedstawili plan działania na bieżący rok. Wśród działalności logistycznej, jednostka na pewno zaangażuje się w pomoc przy organizacji Światowych Dni Młodzieży oraz imprez cyklicznych w naszym regionie. OSP w 2016 roku zaangażowana będzie w poświęcenie nowego samochodu bojowego, które odbędzie się 23 kwietnia, a także w festyn strażacki na przełomie wiosny i lata.

Po zakończeniu przemówień ustępującego zarządu o parę słów poproszeni zostali zaproszeni goście. Ci jednoznacznie wskazali podziw nad aktywną pracą całej jednostki i wszystkich druhów. OSP oprócz zaangażowania w gaszenia pożarów i usuwaniu miejscowych zagrożeń jest także często współorganizatorem licznych imprez plenerowych w ramach działalności logistycznej. Podkreślone zostało zaangażowanie władz jednostki w życiu gminy i powiatu, a przez reprezentanta PSP doceniony został także duży postęp jednostki. Według władz powiatowych nasza jednostka zalicza się do jednych z najmłodszych w regionie.

Po przemówieniach zaproszonych gości nastąpiło głosowanie w wyborach na nowy zarząd i komisję rewizyjną jednostki. Najpierw ustępujący zarząd jednogłośnie otrzymał absolutorium, a także wybrano Komisję Skrutacyjną i Komisję Mandatową. Głosowanie odbyło się w sposób jawny, a na następne pięć lat naszą jednostkę reprezentować będą: Bogusław Tondera – Prezes, Maciej Górka – Wiceprezes, Jan Litwa – Naczelnik, Marcin Buchta – Zastępca Naczelnika, Jacek Wojciech Górka – Skarbnik, Stanisław Sabała – Sekretarz, Marek Ulman – Gospodarz oraz Grzegorz Górka i Mateusz Ulman – członkowie. W składzie Komisji Rewizyjnej zasiadać będą: Krzysztof Bzowski – przewodniczący oraz Jacek Zięba (sekretarz), Janusz Szczepaniak i Jan Turała – członkowie. Kronikę strażacką na kolejne pięć lat prowadzić będzie dh Joanna Zięba oraz nad kontaktem z MDP i zarządem będzie czuwał dh Michał Jędrzejak. Wszystkie głosowania podczas zebrania odbyły się w sposób jawny, a w większości były one rozstrzygane jednogłośnie.

Uchwałą Walnego powołano honorową drużynę Seniorów, w której skład weszli najbardziej zasłużeni dla straży druhowie:

– Wacław Strzelec (najdłużej czynny druh jednostki, z ponad 50-letnią wysługą),

– Andrzej Muniak (elektryk strażacki i wieloletni gospodarz jednostki),

– Czesław Górka (wieloletni skarbnik jednostki i ojciec i dziadek druhów z tutejszej jednostki),

– Jan Turała (wieloletni wiceprezes jednostki oraz ojciec druhów),

– Jan Zięba (gospodarz świetlicy oraz człowiek oddany lokalnemu społeczeństwu),

– Tadeusz Górka (wieloletni kierowca i zastępca naczelnika jednostki odpowiedzialny za sprzęt silnikowy w jednostce),

– Jan Ropa (zasłużony Honorowy Dawca Krwi)

Oficjalną część zebrania zakończyło przedstawianie nowych członków OSP, zgłoszenie kandydatów oraz wolne wnioski.