Wigilia dla Starszych i Samotnych

1

Samotne święta są bardzo trudnym okresem dla tych, którzy je przeżywają – w końcu Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Widok szczęśliwych ludzi robiących świąteczne zakupy, płynące zewsząd kolędy, cały ten świąteczny rozgardiasz bezlitośnie uzmysławiają samotnym, że bliskość drugiej osoby jest naprawdę ważna.

2

Mnogość przekazów medialnych, wspomnienia z dzieciństwa i przyjęte społeczne wzorce zachowań sprawiają, że niespełnione potrzeby w tym właśnie czasie bolą bardziej. Między innymi dla tego Koło Gospodyń na Górnym Przedmieściu, co roku organizuje Wigilię dla osób samotnych i starszych. Towarzyszy jej zawsze piękny wystrój wnętrza, podniosła bożonarodzeniowa atmosfera oraz dużo serdeczności i ciepła. W tym roku spotkanie to miało szczególnie podniosły charakter.

3

Wigilia ta była bowiem zorganizowana po raz dwudziesty piąty! Rozpoczęła się tradycyjnie od Mszy św. celebrowanej przez ks. Adama Pawickiego – proboszcza parafii pw. św. Brata Alberta – w intencji wszystkich uczestników spotkania i mieszkańców Górnego Przedmieścia. Po Mszy Świętej, przewodnicząca Koła Gospodyń pani Halina Bzowska w typowej dla siebie, rymowanej przemowie podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację tej wigilii oraz serdecznie powitała wszystkich przybyłych. Jako następny głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Myślenice pan Jarosław Szlachetka. W kilku słowach podziękował organizatorkom za trud i determinację, dzięki której to niesamowite wydarzenie odbywa się od ćwierć wieku. Wszystkim mieszkańcom Myślenic złożył również życzenia świąteczne i noworoczne.

4

Po części oficjalnej przyszedł czas na nieco humorystyczny występ grupy kolędniczej z Trzebuni. Wspólne śpiewanie kolęd seniorzy przyjęli ze szczerym uznaniem i radością, a samo przedstawienie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń i mnóstwo wesołości. Wigilia nie byłaby pełna bez dzielenia się tradycyjnym opłatkiem. Jednak ta chrześcijańska tradycja początkowo nie była związana z Bożym Narodzeniem. Dziś nie wyobrażamy sobie wigilii bez łamania się opłatkiem, podczas którego składamy sobie nawzajem serdeczne życzenia. Przekazywanie sobie nawzajem opłatka było okazją dla ludzi starszych i samotnych do szczerej rozmowy z drugim człowiekiem, do zainteresowania się jego sytuacją życiową, czasem bardzo zagmatwaną i beznadziejną. Potem przyszedł czas na spożycie wieczerzy wigilijnej. Wśród wielu dań znalazły się pierogi ze śliwkami, kompot z suszonych owoców, barszcz z uszkami, tradycyjny żur oraz pieczony karp i groch z kapustą. Przy spożywaniu tych potraw czas upływał bardzo szybko i spotkanie to trwało do późnych godzin wieczornych. I tak jak w piosence: ….,,Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy”….. takim ciepłym i pełnym życzliwości dniem była na Górnym Przedmieściu niedziela 15 grudnia 2019 roku.

5

Jak co roku w przygotowanie i przeprowadzenie wigilii włączyli się druhowie z naszej jednostki Straży Pożarnej. Byli do dyspozycji Koła Gospodyń, przygotowując niektóre składniki do potraw czy pomagając przy dekoracji sali.

6

W imieniu Przewodniczącej Koła Gospodyń i Zarządu OSP serdecznie dziękujemy wszystkim druhom, którzy poświęcili swój czas i nie szczędzili sił, aby to jubileuszowe wydarzenie miało swój doniosły charakter i świąteczną symbolikę.

Tekst: Stanisław Sabała

Foto: Paweł Biela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *