Warta przy Grobie Pańskim

Warta

Strażacka warta przy Grobie Pańskim, to w naszej jednostce podniosłe wydarzenie i kultywowanie tradycji przekazywanej kolejnym pokoleniom druhów. Jest to tradycja nawiązująca do pilnowania grobu Chrystusa przez żołnierzy Rzymskich.

Na tą pamiątkę strażacy dzierżą w ręku halabardę – dawną broń dwuręczną długości 2,5 m. z drewnianym stylem zakończonym głowicą, która ma w sobie trzy rodzaje broni w jednym elemencie: topór, hak i włócznię pośrodku. Obecnie halabardę w celach reprezentacyjnych używa min. Gwardia Szwajcarska.

Wartę rozpoczęliśmy, zgodnie z celebrą obowiązującą w Wielki Piątek, po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Dla członków naszej OSP, pełnienie warty jest bardzo dużym wyróżnieniem. Zarówno starsi jak i młodsi druhowie z MDP trwali przy grobie Chrystusa w 15-to minutowych zmianach aż do procesji rezurekcyjnej. Oprócz pełnienia warty, nasi druhowie czynnie uczestniczyli we mszy rezurekcyjnej min. poprzez wystawienie pocztu sztandarowego i zabezpieczenie trasy procesji.

Prezes OSP Bogusław Tondera wraz z zarządem, serdecznie dziękuje wszystkim druhom za pomoc i zaangażowanie w trakcie uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Barbary Kęs, za bezinteresowną pomoc i pracę włożoną w uświetnienie uroczystości i podniesienie wizerunku jednostki na zewnątrz.

Święconka

święcenie pokarmów