Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Myślenicach na Górnym Przedmieściu została powołana w 1887 roku, jako ówczesne Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w Górnej Wsi.
Od tamtych czasów zmieniło się niemal wszystko; od rodzajów zagrożeń, z którymi musieli sobie radzić strażacy, poprzez umundurowanie czy wyposażenie, aż po stopień wyszkolenia i strukturę organizacji. Nie zmieniła się za to postawa ludzi tworzących jednostkę. Bezinteresowność i służba drugiemu człowiekowi, to od 130 lat powód do dumy dla nas, naszych rodzin i społeczności, w której działamy.
I dlatego właśnie 23. września 2017 roku zorganizowaliśmy rocznicowe obchody powstania naszej jednostki. Rozpoczęły się one od uczestnictwa w uroczystej Mszy Św. w naszym kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta. Podczas Mszy Św. koncelebrowanej przez księży Adama Pawickiego, Marcina Twardosza oraz Artura Czepiela, w towarzystwie wielu pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice, dziękowaliśmy Bogu i św. Florianowi za opatrzność, jaką nas otaczają i prosiliśmy o dalsze łaski tak potrzebne w naszej służbie.
Homilię w trakcie nabożeństwa wygłosił ks. proboszcz Adam Pawicki:
,,Każda organizacja, a zwłaszcza ta która istnieje w oparciu o ducha kościelnego powstaje wtedy, gdy jest takie zapotrzebowanie. A że zawsze groźbą człowieka był żywioł, który nazywał się ogień, dlatego do obrony przeciwko temu właśnie żywiołowi zorganizowali się ludzie i powołali, jak sama nazwa mówi, Straż Pożarną. Po to żeby człowieka strzec, po to żeby człowieka bronić, po to żeby człowiekowi pomagać”. Dalej mówił: – ,,Pierwszym, któremu służy strażak jest Bóg. Stąd strażak to ten, który wykorzystuje Boży dar po to, aby Bogu służyć na chwałę. I to jest pierwszy wymiar istnienia strażaka, tego który działa w imieniu Boga. Tego który działa dla Boga. Bóg to Ten, który chce człowieka poprowadzić przez życie po to, aby służył drugiemu człowiekowi. I stąd z Bogiem związany jest Honor, czyli godność. Godność, czyli świadomość tego kim jestem, godność czyli wszystko potrafię rzucić na szalę i służyć innym”.
Te fragmenty homilii chyba najbardziej każdemu zapadły w pamięci. Oddały w pełni sens ogromu pracy włożonej w tworzenie i rozwój jednostki przez poprzednie pokolenia i jasno określiły zasady, jakimi kierowali się nasi przodkowie i musimy kierować się my – współcześni druhowie.
Po zakończeniu eucharystii wszystkie pododdziały udały się do hali sportowej przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. To tutaj, ze względu na padający deszcz odbyły się oficjalne uroczystości zgodne z regulaminem ZOSP RP.
Na wstępie dowódca uroczystości, naczelnik dh Jan Litwa złożył meldunek o gotowości pododdziałów do uczestnictwa w uroczystym apelu z okazji 130. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Myślenicach na Górnym Przedmieściu, Prezesowi Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Myślenicach druhowi Waldemarowi Pachoniowi.
Po odśpiewaniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej na maszt, głos zabrał prezes Bogusław Tondera i poprosił o uczczenie minutą ciszy wszystkich zmarłych druhów OSP na Górnym Przedmieściu. Następnie przywitał przedstawicieli poszczególnych jednostek wraz z pocztami sztandarowymi oraz wszystkich przybyłych gości wśród których znaleźli się:
– Maciej Ostrowski, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice
– Józef Tomal, Starosta Powiatu Myślenickiego
– Jarosław Szlachetka, Poseł na Sejm VIII kadencji
– Marek Łatas, Poseł na Sejm V, VI i VII kadencji
– Tomasz Wójtowicz, Przewodniczący Rady Miasta
– Mieczysław Kęsek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz dyrektor UMiG Myślenice
– Jerzy Cachel, Radny miejski oraz dyrektor ZS im. A. Średniawskiego
– dh Waldemar Pachoń, Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP
– dh Jan Kantor, V-prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP
– asp. sztab. Marian Rokosz, Zastępca Dowódcy JRG w Myślenicach
– bryg. Marek Szklarski, Przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego PSP
– ks. Adam Pawicki, Proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta
– ks. Marcin Twardosz, Wikariusz parafii pw. św. Brata Alberta
– ks. Artur Czepiel, Ksiądz Rodak
– Halina Bzowska, przewodnicząca Koła Gospodyń
– Małgorzata Anita Werner, dyrektor MOKiS w Myślenicach
-Katarzyna Maślak, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice
– Agnieszka Szklarz, wiceprezes GPR Myślenice
– Stanisław Romaniak, prezes Kółka Rolniczego
– Lucyna Kozaczka, Honorowa Prezes OSP Słupiec
Ponadto powitał honorowych i wspierających członków naszej jednostki, naszych darczyńców i lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców i sympatyków jednostki przybyłych na tę uroczystość. Po przywitaniu, przedstawiony został krótki rys historyczny, który ukazał zebranym ścieżki rozwoju, którymi podążała jednostka na przestrzeni ostatnich sześciu pokoleń druhów budujących tą prężnie działającą organizację.
Następnie z okazji uroczystości zostały nadane naszym druhom ochotnikom medale i odznaczenia.
Decyzją Prezydium Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie odznaczono:
ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA druhów:
– Jan Zięba s. Wojciecha
– Jacek Zięba s. Jana
SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA druhów:
– Marcin Buchta s. Adama
– Maciej Górka s. Czesława
– Marek Ulman s. Mariana
– Mateusz Ulman s. Mariana
Dekoracji dokonali: Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP druh Waldemar Pachoń oraz Starosta Powiatu Myślenickiego druh Józef Tomal.
Decyzją Prezydium Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Myślenicach odznaczono:
SREBRNĄ ODZNAKĄ MDP druha:
– Szymon Ziółkowski s. Tomasza
BRĄZOWĄ ODZNAKĄ MDP druhny:
– Joanna Drożdż c. Mieczysława
– Kamila Kula c. Piotra
– Karolina Maślak c. Bogdana.
Dekoracji dokonali: Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP druh Waldemar Pachoń oraz V-prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP druh Jan Kantor.
W imieniu wyróżnionych medalami i odznaczeniami podziękował druh Maciej Górka.
Po tej podniosłej części uroczystości przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Głos zabrali: Jarosław Szlachetka, Maciej Ostrowski, Józef Tomal, Marek Szklarski, Marian Rokosz, Waldemar Pachoń oraz Jacek Łachut. Goście nie szczędzili słów podziękowania, uznania i wdzięczności za to, że już od 130 lat nieprzerwanie, na co dzień, bez galowych mundurów z oddaniem i poświęceniem druhowie z Górnego Przedmieścia na głos syreny spieszą z pomocą wszędzie tam, gdzie inni jej potrzebują. W swoich przemówieniach dziękowali strażakom za piękną postawę wobec społeczeństwa, za tę codzienną – jak podkreślali – ochotniczą służbę na rzecz bezpieczeństwa i życzyli wiele satysfakcji z pełnionej służby, oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Nie zabrakło listów gratulacyjnych oraz wartościowych upominków przekazanych przez gości. Na koniec głos zabrała pani Halina Bzowska, przewodnicząca Koła Gospodyń z Górnego Przedmieścia dedykując nam piękny wiersz:
Szanowni strażacy!
Piękny jubileusz, bo przecież wiekowy,
Gromadzi nas dzisiaj przy domu ludowym.
Sto trzydzieści lat temu tutejsi rolnicy,
Założyli straż ogniową jako ochotnicy.
By wspólnymi siłami w razie konieczności,
Ratować od pożaru dobytek ludności.
Odtąd już strażacy siły nie szczędzili,
I na każde wezwanie z pomocą śpieszyli.
Do dzisiaj na swoich stanowiskach trwają,
Chociaż coraz więcej obowiązków mają.
Bo oprócz pożarów no i gniazd szerszeni,
Do groźnej powodzi są także wzywani.
Co szaleje w gminie albo gdzieś w powiecie,
Nawet jeszcze dalej wyjeżdżali przecież.
Do odległego Słupca, gdzie Wisła wylała,
Odtąd z tamtą strażą przyjaźń pozostała.
Do wypadków drogowych także wyjeżdżają,
I osoby zaginione szukać pomagają.
Przy budowie kościoła też się postarali,
Gdy proboszcz prosił zawsze się stawiali.
Dalej się w świątyni chętnie udzielają,
Przy większych uroczystościach warte wystawiają.
Tu skróćmy opis waszej działalności,
Dla dobra naszej społeczności.
I koło gospodyń też zawsze wspieracie,
Pomimo że swoich obowiązków pełno macie.
Za wszelką trudną służbę, noce nie przespane,
Czasem niewiarygodne rzeczy dokonane.
Za jakąkolwiek pomoc, którą od was mamy,
Przy tej uroczystości wdzięczność wyrażamy.
Życzymy wam zdrowia siły wytrwałości,
W tej ochotniczej straży dla dobra ludności.
Wszystkim strażakom Szczęść Boże!
Bardzo dziękujemy za piękne ciepłe słowa !
Z kolei Zarząd naszej Straży postanowił wręczyć wszystkim zaproszonym gościom oraz jednostkom obecnym na jubileuszu okolicznościowe pamiątki w postaci statuetki. Po rozdaniu pamiątek Dowódca Uroczystości naczelnik Jan Litwa złożył Prezesowi Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP druhowi Waldemarowi Pachoniowi meldunek o zakończeniu uroczystego apelu. Następnie rozformował szyk i wyprowadził sztandar jednostki. Zwieńczeniem uroczystości był obiad wydany przez Zarząd jednostki OSP na Górnym Przedmieściu, który wszyscy goście spożyli na sali w Domu Ludowym.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaproszonym i jednostkom straży, które wystawiły poczty sztandarowe oraz organizacjom, z którymi współpracujemy, za obecność, życzenia i ciepłe słowa, które znalazły się w księdze pamiątkowej. Księżom sprawującym Mszę Świętą w naszej intencji za wspólną modlitwę i piękną homilię. Za trud podróży, aby w tym dniu być z nami dziękujemy delegacji jednostki OSP ze Słupca – jesteście fragmentem naszej biografii, jak data utworzenia czy data kolejnego jubileuszu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, bez których ta uroczystość nie byłaby tak wystawna, szczególnie panu Janowi Dziadkowcowi, Aleksandrze i Stefanowi Czepiel oraz Ryszardowi i Dominikowi Marszałek, za dostarczenie smakołyków zapewniających rozkosz naszym podniebieniom. Podziękowania kierujemy również pod adresem członków Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice, za uświetnienie swoją obecnością naszego jubileuszu. Słowa szczególnej wdzięczności kierujemy do pań z Koła Gospodyń za przygotowanie smacznego posiłku i ozdobienie sali na tą uroczystość.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej uroczystości a przez ułomność ludzkiego umysłu zostali pominięci mówimy wszyscy razem: DZIĘKUJEMY !!!
TEKST: Stanisław Sabała
FOTO: Marcin Gmyrek
Pełna FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI