Strażackie święto na Górnym Przedmieściu

160501965_3594880123955537_6636761918971312473_n

Dnia 13 marca w sali bankietowej Domu Ludowego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze w jednostce OSP Myślenice – Górne Przedmieście. Tradycją zebrania w tejże straży jest rozpoczęcie go od minuty ciszy, dla uczczenia pamięci wszystkich zmarłych druhów i dobrodziejów OSP.

160997367_231833575309257_4572515630270437542_n

Pierwszy głos w zebraniu zabrał prezes jednostki dh Bogusław Tondera, dziękując za pięć lat aktywnej pracy i witając zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się zastępca burmistrza pan Mateusz Suder, starosta powiatu myślenickiego pan Józef Tomal i przedstawiciel oddziału gminnego ZOSP RP druh Marian Ćwierz. Ze względu na panujące obostrzenia sanitarne, w zebraniu wzięli udział tylko członkowie czynni i honorowi, a liczba gości została ograniczona do minimum. Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice – Górne Przedmieście, to jednostka działająca w naszym regionie od 134 lat. Obecnie liczy 41 członków czynnych i 15 honorowych. Sprawozdanie z działalności wygłosił wiceprezes druh Maciej Górka. Strażacy z Górnego Przedmieścia w 2020 roku uczestniczyli w akcjach pożarowych, poszukiwawczych, lokalnych podtopień i miejscowych zagrożeń. Druhowie ze względu na pandemię byli mniej widoczni jak w poprzednich latach, ale mimo to zaangażowali się w uroczystości państwowe i religijne. Jednostka brała udział również w ćwiczeniach z GPR Myślenice oraz wewnętrznych manewrach. Druhowie kilka razy do roku angażują się w akcję krwiodawstwa. Warto wspomnieć, że w minionym roku odremontowano bojową część garażu oraz pozyskano dużą ilość sprzętu ratowniczego, wykorzystując dotacje i przyznane środki. W jednostce bardzo prężnie rozwija się sekcja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Następnie sprawozdanie finansowe zaprezentował skarbnik druh Jacek Górka, po czym Komisja Rewizyjna postawiła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu zarządowi, a to zostało jednogłośnie przyjęte. W kolejnym punkcie obrad znalazły się wybory nowego zarządu. Druhowie z Górnego Przedmieścia dokonali następującego wyboru: Bogusław Tondera – prezes, Maciej Górka – wiceprezes, Jan Litwa – naczelnik, Mateusz Ulman – zastępca naczelnika, Stanisław Sabała – sekretarz, Jacek Górka – skarbnik, Marek Ulman – gospodarz, Grzegorz Górka – członek zarządu oraz Marcin Bednarz – członek zarządu. W Komisji Rewizyjnej znaleźli się: Krzysztof Bzowski – przewodniczący oraz Jacek Zięba i Małgorzata Drożdż.

160445774_1083294955509965_6142285655825963444_n

W czasie zebrania głos zabrali zaproszeni goście, poruszając sprawy związane z obszerną działalnością jednostki, jak i w lokalnym społeczeństwie. Stojąc pod ogromnym wrażeniem podkreślano liczne akcje logistyczne, ale i ciągłą gotowość bojową, nawet mimo trudnej sytuacji wynikającej z pandemii Koronawirusa. Działając zawsze w myśl maksymy – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, jednostkę z Górnego Przedmieścia należy nazwać dumą tamtejszej części miasta, a nawet i całego regionu.