Skromne obchody Dnia Strażaka

95969047_2592067467747484_5120938783180587008_n

W dniu czwartego maja czcimy postać świętego Floriana. W kościele katolickim jego osoba uznawana jest za patrona wszystkich zawodów związanych jakkolwiek z ogniem. W związku z panującą epidemią koronawirusa, tegoroczne obchody miały bardzo skromny i symboliczny przekaz.

Uroczystości strażackie rozpoczęło symbolicznie złożenie kwiatów przez delegację pod wizerunkiem św. Floriana, znajdującego się w kapliczce na miejscu historycznego dworu Marcina Grabyszy. Poprzez symobliczną wiązankę i położenie zniczy, oddanie honorów oraz krótką modlitwę nasi druhowie wykazali pamięć o wszystkich zmarłych druhach, pełniący obecnie służbę na wiecznej warcie oraz w godny sposób uhonorowali i wspomnieli postać swojego patrona.

Następnie udaliśmy się do parafialnego kościoła pw. św. Brata Alberta, a tam na Mszy Świętej o godz. 18:00, proboszcz tutejszej parafii – ks. kanonik Adam Pawicki – sprawował Eucharystię w intencji wszystkich strażaków oraz naszych rodzin. Z racji, że wspomnienie św. Floriana wypada w maju, po zakończeniu Mszy Św. odśpiewaliśmy Litanię Loretańską.

Warto wspomnieć, że nasza jednostka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Syrena dla Strażaków. Przy dźwiękach syreny oraz sygnałach świetlnych i akustycznych naszych samochodów symbolicznie pokazaliśmy jedność i solidarność strażackiej braci w ten szczególny dzień.

Podczas naszej uroczystości zostały zachowane wszelkie środki bezpieczeństwa, a druhowie zalecali się do obostrzeń, zachowując przepisową odległość dwóch metrów od siebie oraz ubrani byli jednolicie w czarne maseczki.