Pielgrzymka Papieska 2018

20180603_150842

Odpowiadając na zaproszenie strażaków z OSP Szaflary i OSP Ząb, pomysłodawców i organizatorów corocznej Samochodowej i Motocyklowej Pielgrzymki Strażaków, grupa druhów z naszej jednostki wyruszyła by uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu.

Wydarzeniu, które upamiętnia ostatnią pielgrzymkę papieża Jana Pawła II na podhalańskiej ziemi. Papieża, który zawsze z szacunkiem odnosił się do pracy strażaków. ,,Strażacy to ludzie, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi” – mówił.

20180603_150623

W tym roku termin pielgrzymki przypadł na 3 czerwca. Po porannych deszczach w ciągu dnia pogoda była łaskawa dla pątników. Przed godziną 11 na ul. Kościeliskiej w Zakopanem uformował się długi na ok. 1300 m sznur czerwonych samochodów, które przybyły z różnych stron Polski. Po złożeniu przez delegacje straży zawodowych oraz ochotniczych wiązanek kwiatów na ołtarzu papieskim oraz na grobie kustosza sanktuarium na Krzeptówkach ks. Mirosława Drozdka, ok. godz. 1130 samochody i motocykle ruszyły w kierunku Ludźmierza.

20180603_130053

Poruszając się pięknymi, krętymi, górskimi drogami pokonaliśmy dystans 36 km podziwiając piękno podhalańskiej przyrody. Tłumy ludzi pozdrawiające strażaków na trasie przejazdu były niewątpliwym dowodem szacunku i zaufania jakie jest pokładane w pracy tej formacji. Tradycyjnie po przybyciu do Ludźmierza przy wjeździe pod Zsypkę ks. Jerzy Filek, kustosz sanktuarium maryjnego, prezentował i święcił poszczególne pojazdy uczestniczące w pielgrzymce. Kulminacyjnym punktem była uroczysta msza św. przy ołtarzu polowym. Przed Eucharystią uformowała się kompania honorowa, wciągnięto flagę państwową na maszt i odbył się apel z okazji święta Strażaka.

20180603_151907

Podczas tej uroczystości przemawiali zaproszeni goście, posłowie, komendanci oraz udekorowano medalami druhów zasłużonych w strażackiej służbie. Podczas Mszy św. celebrowanej przez ks. Krzysztofa Kocota, dziekana z Czarnego Dunajca, przygrywała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Maniów. W koncelebrze, oprócz kustosza sanktuarium ludźmierskiego ks. Jerzego Filka oraz ks. mł. bryg. Władysława Kuliga kapelana małopolskich strażaków, uczestniczył również ks. Marcin Twardosz wikariusz naszej parafii, który razem z nami przemierzył całą trasę pielgrzymki.

20180603_152344

Ksiądz celebrans w wygłoszonej homilii przypomniał różne związki Straży Pożarnej z Chrystusem takie jak np. warty przy grobie Pańskim czy asysta przy procesji Bożego Ciała. ,,Straż winna służyć jak miłosierny samarytanin, być apostołem Prawdy i Dobra” – zakończył kaznodzieja. Po Mszy św. wszyscy wraz z pocztami sztandarowymi, których była ponad setka, przeszli do figury św. Jana Pawła II by złożyć wieńce i światło pamięci.

20180603_153312

Po zakończeniu uroczystości i indywidualnej modlitwie przed obliczem Gaździny Podhala udaliśmy się w drogę powrotną do Myślenic. Serdecznie dziękujemy druhom i sympatykom jednostki, którzy poświęcili niedzielę, aby uczestniczyć w tej uroczystości.

Osobne podziękowania kierujemy do księdza Marcina za objęcie nas swoją modlitwą i dzielne zniesienie trudu podróżowania bojowym IVECO.

FOTORELACJA Z PAPIESKIEJ PIELGRZYMKI