Mundur galowy

IMG_5909_Zr_big

Bywając na różnych uroczystościach strażackich zauważyłem ogromną dowolność w noszeniu odznak, medali i wyróżnień u poszczególnych druhów, członków OSP. Jest to szczególnie rażące zaniedbanie gdy pododdział jest ustawiony w regulaminowym szyku i np. odznaka STRAŻAK WZOROWY na poszczególnych mundurach jest przypięta w różnych miejscach. Wygląda to tak, jakby każdy z nas należał do innej formacji. Zależy mi bardzo na pozytywnym wizerunku strażaka ochotnika. Prawidłowe noszenie umundurowania i przestrzeganie elementarnych zasad obowiązujących regulaminów niewątpliwie wpłynie dodatnio na ten wizerunek. Szczególną rolę w dopilnowaniu aby strażacy ,,nosili się prawidłowo” odgrywają naczelnicy poszczególnych jednostek OSP. Przygotowując uroczystości, organizując zbiórki, prowadząc ćwiczenia i szkolenia powinni zgodnie z regulaminem zwracać uwagę i egzekwować od podwładnych właściwe noszenie odznak, wyróżnień czy medali. Nie wiadomo dlaczego, ale delikatne zwracanie uwagi w tej kwestii powoduje natychmiastowy wzrost napięcia i oskarżenie ze strony upomnianego o nieznajomość ,,sposobu” noszenia odznaczeń. Także argument, że ,,zawsze tak było” jest nietrafiony, ponieważ w tej materii istnieje obowiązujący od wielu lat ścisły regulamin umundurowania, który jest bardzo łatwo stosować. W celu wyjaśnienia chociaż części wątpliwości i przekonania do prawidłowego noszenia munduru i odznaczeń ,,nieprzekonanych” przedstawiam poniżej obrazowy wyciąg z regulaminu umundurowania oraz szkic z prawidłowo ułożonymi odznaczeniami.

Bardzo proszę wszystkich druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Górne Przedmieście o odpowiednie dostosowanie wyglądu swoich mundurów do wymogów regulaminowych.

 Sznur galowy musi być przypięty do guzika pod pagonem munduru, przy wszyciu rękawa po prawej stronie i do pierwszego górnego guzika zapięcia munduru, a nie pod pagon do guzika przy szyi (nagminne zjawisko), natomiast przy koszuli letniej sznur galowy powinien być przypięty do guzika pod pagonem prawym, przy wszyciu rękawa, a warkocz z pomponem do guzika pod klapą kieszeni prawej. Sznura galowego do munduru nie używać np.: w czasie narad, odpraw, pełnienia służby porządkowej, zawodów, manewrów itp. Członkowie pocztu sztandarowego powinni występować tylko w ubiorze galowym z jedną szarfą związkową włożoną pod pagon prawy munduru, a następnie prowadzoną skośnie na lewe biodro.  Do ubioru galowego dla pocztów sztandarowych i flagowych, w którego uzupełniające wyposażenie wchodzą rękawiczki białe i pas główny koloru czarnego stosuje się obuwie typu ,,skuter” gdzie nogawki spodni są wpuszczone w cholewki butów. Dopuszcza się noszenie spodni bryczesów do butów wysokich typu „oficerki”, a także nakrycie głowy w postaci hełmu ozdobnego bądź hełmu bojowego łącznie z pasem bojowym z przypiętym toporkiem. Dowódca prowadzący uroczystość, inni dowódcy pododdziałów, strażacy na uroczystościach z udziałem sztandarów i do wręczenia odznaczeń lub odznak, występują wyłącznie w umundurowaniu galowym, a nie koszulach letnich. Aby zachować pozory jednolitości umundurowania, należy tak formować szyk, aby strażacy mający stare wzory umundurowania, buty cywilne (chociaż to niedopuszczalne) stali obok siebie, wewnątrz kolumny, w drugim szeregu. Do munduru wyjściowego nie należy nosić krawatów cywilnych lub kolorowych koszul. Skarpety powinny być czarne, jednolite, bez wzorów. Nie należy również zakładać pasa skórzanego głównego i koalicyjek do półbutów. Na uroczystościach w OSP gdzie dowódcy ubrani są w umundurowanie związkowe, meldunki składa się przedstawicielowi władzy statutowej Związku, a nie PSP. Niedopuszczalne jest używanie części umundurowania związkowego w połączeniu z ubraniem cywilnym.

ZASADY NOSZENIA ODZNAK, ODZNACZEŃ I MEDALI:

Złoty Znak Związku umieszczony powinien być na wstędze pod kołnierzem koszuli, tak aby był widoczny 1 cm poniżej węzła krawata, a nie wpięty do munduru. Odznaka „Strażak Wzorowy” powinna być wpięta bezpośrednio na środku górnej prawej kieszeni munduru, między klapą a wszyciem dolnym kieszeni. Odznaka „Za wysługę lat” ma być noszona pośrodku prawej strony klapy górnej kieszeni munduru, między guzikiem a krajem klapy patrząc z przodu. Odznaczenia (ordery, krzyże zasługi) odznaki (np. medale za zasługi dla pożarnictwa) itp. powinny być przypięte 5,5 cm ponad górną krawędzią klapy lewej kieszeni munduru, stosując zasadę symetrii, nosząc tylko klasę najwyższą dla danego odznaczenia lub odznaki. Baretki odznaczeń i odznak powinny być wszyte bezpośrednio przy krawędzi lewej klapy kieszeni górnej munduru, stosując zasadę symetrii i nosząc baretki tylko najwyższej klasy odznaczenia lub odznaki, Na klapach i pagonach mundurów oraz koszul należy nosić tylko emblematy związkowe i to prawidłowo wszyte oraz rozmieszczone, nie nosić dodatkowo emblematów PSP i innych. Do czapek rogatywek nie powinny być przypięte orzełki PSP Wojska Polskiego, Służby Więziennej itp. Nie należy nosić przy czapkach rogatywkach złotych galonów, pasków białych, srebrnych, metalowych pasków lub złotych okuć. Czapki rogatywki powinny odpowiadać dystynkcjom noszonym na kołnierzach umundurowania lub przy klapie lewej kieszeni munduru lub białej koszuli. Wyeliminowane powinny być z umundurowania strażaków ochotników sznury oraz czapki PSP.

umundurowanie_20101207_2098170870

Stanisław Sabała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *