Manewry Poszukiwawczo – Ratownicze w Porębie

70713302_536527393750722_8153816251190214656_n

W dniach 21 i 22 września Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Myślenic zorganizowała manewry poszukiwawczo – ratownicze. Na teren wykonania założeń wybrano Suchą Polanę w Porębie oraz lasy w okolicy Kudłaczy i Kamiennika. Po raz pierwszy ćwiczenia podzielone zostały na dwa dni.

70853569_2236170649842445_922876089796132864_n

W pierwszym dniu w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie odbyły się wykłady i prelekcje dotyczące różnych aspektów pracy ratownika. I tak dr Andrzej Kobiałka ze Straży Miejskiej w Myślenicach  wygłosił prelekcję pt. „Zarys problematyki nowych substancji psychoaktywnych”. Podinsp. pilot Łukasz Kochan z KWP w Krakowie przybliżył zagadnienie dotyczące przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu osoby, nadanie kategorii oraz dysponowanie sił i środków z poziomu służb dyżurnych Policji, a także zasady dysponowania śmigłowca KWP w Krakowie. Z kolei mł. ogn Marcin Klimczyk z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach przypomniał zasady Triażu – systemu segregacji medycznej START. Tomasz Mazur z firmy Projekt AED wygłosił wykład pt. „Rozwiązania poprawiające jakość RKO oraz fakty i mity o AED”. Kolejnym prelegentem był Michał Wojas z Lotniczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przedstawił możliwe zastosowania dronów we współczesnym ratownictwie. Z kolei wykład pt. „Stany nagłe u dzieci podczas wypadków” wygłosił lekarz medycyny, dr. Dariusz Chmiel. O Kryminalistycznych aspektach poszukiwań mówiła w swoim wystąpieniu dr Joanna Stojer-Polańska. Wszystkie poruszane zagadnienia  były bardzo ciekawie przedstawione i każdy z uczestników wysłuchał ich z ogromnym zainteresowaniem. Bardzo ważnym i miłym akcentem tego dnia poświęconego teorii było przekazanie do użytku trzech nowych i bardzo nowoczesnych urządzeń AED. Był to kolejny etap realizacji Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego z 2018 roku, w którym zostały zakupione właśnie te nowoczesne urządzenia. Wśród obdarowanych – oprócz OSP Śródmieście i GPR – znalazła się również nasza jednostka. Taki nowoczesny defibrylator jest bardzo pomocny i skuteczny w przypadku  udzielania pomocy osobie z zatrzymanym oddechem i krążeniem. Przy tej okazji, jako jedni z beneficjentów tej edycji Wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego chcemy podziękować wszystkim, którzy oddali głos w głosowaniu na ten właśnie projekt.

70589203_1402770459864028_2535512223543984128_n

Drugi dzień manewrów zawierał elementy praktycznego zastosowania wiedzy przypomnianej podczas sobotnich wykładów. Organizatorzy przygotowali do realizacji dwa bardzo realistyczne zdarzenia. Pierwszy to zdarzenie masowe, gdzie samochód typu bus uderzył w pieszych, którzy spacerowali po drodze leśnej w kierunku Suchej Polany. Poszkodowanych w tym zdarzeniu było 28 osób. Jednocześnie w położonym wyżej paśmie leśnym był realizowany drugi epizod przygotowany przez organizatorów. Założenie polegało na odnalezieniu i udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej trzem osobom, które zderzyły się z sobą podczas lotu na paralotni. Przy obydwu zdarzeniach dodatkowym utrudnieniem był brak łączności telefonicznej. Tak więc ratownicy mieli do dyspozycji tylko łączność radiową poprzez posiadane radiotelefony. Takie manewry pozwalają na zgranie procedur i opracowanie logiki ciągu działań ratowniczych pomiędzy wieloma służbami. Skutkować to będzie na pewno sprawniejszym niesieniem pomocy w przypadku prawdziwego zdarzenia, gdzie nie ma miejsca i czasu na przypominanie każdemu ratownikowi zakresu jego działania. Wśród podmiotów biorących czynny udział w tych manewrach była również nasza jednostka. Oprócz wysłuchania prelekcji w pierwszym dniu ćwiczeń w niedzielę od samego rana druhowie pomagali w przygotowaniu elementów do działań taktycznych w terenie. Ponad to w ramach ścisłej współpracy z Grupą Poszukiwawczą przygotowali sztab dla dowodzących akcją ratowniczą na Suchej Polanie. Tam również został rozłożony namiot pneumatyczny z przeznaczeniem na terenowy punkt sztabu i zaopatrzenia dla ratowników. Dodatkowo zostały rozłożone komplety stołów i ławek przy których wszyscy uczestnicy ćwiczeń mogli spożyć posiłek.

71857858_401930030479329_2315838678011740160_n

W działaniach zostały użyte pojazdy Mercedes Sprinter oraz Mitsubishi wraz z przyczepami zawierającymi niezbędny sprzęt do wykonania postawionych zadań. Dziękujemy Grupie Poszukiwawczej z Myślenic za zaproszenie do udziału w tych dwudniowych manewrach.

70496432_2723880300956501_1548268682948378624_n

Nikt nie jest doskonały i każde takie ćwiczenie pozwala nam podnosić swoje kwalifikacje i dostosowywać sposób postępowania do sytuacji zastanej w miejscu w którym przychodzi nam spieszyć z pomocą. Mamy nadzieję, że zawsze zdążymy na czas.

Fotorelacja z wydarzeń z Poręby

Fot. OSP GP