Kolejny sezon grzewczy przed nami!

znakuwaga

Rozpoczyna się kolejny okres grzewczy i w każdym domu czy mieszkaniu pojawiają się zagrożenia, których nie można lekceważyć. O tym, że w społeczeństwie świadomość na temat zagrożeń pożarowych w mieszkaniach jest niska można się przekonać przeglądając uważnie dane z badania zleconego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w październiku 2016 roku.

Wynika z nich, że jako przyczynę pożarów 31% respondentów wymieniło w pierwszej kolejności zwarcie instalacji elektrycznej, 22% nieumyślne zaprószenie ognia, 13% pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych, 10% elementy urządzeń grzewczych, takich jak piecyki lub kominy. Niestety 53% respondentów jest przeświadczonych, że tlenek węgla (czad) można rozpoznać po zapachu !!!

1

Co czwarty pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2017 roku w Polsce odnotowano prawie 32 tys. pożarów w obiektach mieszkalnych, 4328 osób trafiło do szpitala, 475 osób poniosło śmierć w pożarach, a 73 osoby zginęły od zatrucia tlenkiem węgla.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu i tlenku węgla.

3234

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i nowocześniejszych czujników (czujek, detektorów), które mają za zadanie ochronić Twoje zdrowie i życie. W ofercie sprzedaży możesz znaleźć autonomiczne czujki dymu i tlenku węgla oraz gazu. Mają one za zadanie jak najszybciej ostrzec o zagrożeniu w mieszkaniu lub domu.

Jak nie czujka to może chociaż gaśnica ?

131313

Pomimo faktu, że prawo nie obliguje właścicieli domów i mieszkań prywatnych do posiadania gaśnicy, to warto ją mieć w łatwo dostępnym miejscu. Właściwie użyta, skutecznie ugasi pożar w zarodku.

Do zabezpieczenia mieszkania najlepiej wybierz gaśnicę oznaczoną symbolami ABC, a do kuchni – gaśnicę oznaczoną symbolem F.

Przy ich rozmieszczaniu powinny być spełnione następujące warunki:

  • każdy z mieszkańców domu powinien wiedzieć gdzie jest gaśnica,
  • do gaśnicy powinien być zapewniony swobodny dostęp.
    Prawidłowe używanie gaśnic jest następujące:

Gaśnice proszkowe X (stało ciśnieniowe z manometrem)

  • Zdejmij gaśnicę z wieszaka i zbliż się do źródła ognia
  • Wyciągnij zawleczkę zabezpieczającą
  • Skieruj dyszę węża na źródło ognia
  • Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie

Gaśnice proszkowe Z (zmienno ciśnieniowe bez manometru)

  • Zdejmij gaśnicę z wieszaka i zbliż się do źródła ognia.
  • Wyciągnij zawleczkę zabezpieczającą.
  • Naciśnij dźwignię, przebijając nabój i zwolnij nacisk.
  • Odczekaj 3-5 sekund.
  • Skieruj dyszę węża na źródło ognia.
  • Naciśnij dźwignię i rozpocznij gaszenie.

Używaj gaśnicy w pozycji pionowej, zaworem do góry. Gasząc pożar na wolnym powietrzu, skieruj dyszę gaśnicy zgodnie z kierunkiem wiatru.

Każda gaśnica ma instrukcję użycia. Zapoznaj się z nią!

Każdego roku czad zbiera śmiertelne żniwo.

2323

Niepokoi również liczba zdarzeń z udziałem tlenku węgla.

3232

Przypominamy !!!

TLENEK  WĘGLA:

jest gazem niewyczuwalnym przez zmysły człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu – zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (lub przy większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

efdsfdsfd

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych jak również awarie piecyków gazowych do ogrzewania wody użytkowej.

Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe).

Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia.

2323232323232323

Na koniec przypomnienie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa zimą w mieszkaniu.

Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.

czad

Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.

Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.

W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie jednej uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mów, że będzie Ci „wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy Twoje życie!

png

Często powyższe czynności są niewystarczające. Zastanów się… Otwarte lub rozszczelnione okno w czasie pracy, np. gazowego podgrzewacza wody, znacząco poprawia ciąg powietrza, a co za tym idzie – wszystkie produkty procesu spalania zostaną wyciągnięte na zewnątrz. Taaaak, wiemy! Będzie Ci „wiało”…

Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza, np. poprzez przyłożenie kartki papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Kartka powinna do nich przywrzeć.

StLS05MTc4NDYtMTEuanBn

Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.

W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie.

maxresdefault

Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie!

Opracowano na podstawie materiałów MSWiA
Stanisław Sabała

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *