Kolejne ćwiczenia młodzieży

1

W dniu 28. grudnia 2016 r. w naszej remizie odbyły się ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia skierowane były głównie do druhów rozpoczynających swoją przygodę z ratownictwem. Zastępca naczelnika naszej OSP, druh Marcin Buchta, starał się w sposób prosty i przejrzysty przekazać swoją wiedzę nabytą podczas uczestnictwa w wielu akcjach ratunkowych.

2

Specjalnie na potrzeby tych zajęć druh Marcin sprowadził z zaprzyjaźnionej jednostki PSP z Wieliczki szkoleniowego fantoma służącego do nauki Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej (RKO). Pomysł ten spowodował, że całe zajęcia zostały zdominowane przez trening na manekinie.

3

Dodatkowo druhny i druhowie utrwalili sobie zawartość i zastosowanie poszczególnych elementów wyposażenia torby PSP – R1 . Dotyczyło to zwłaszcza umiejętności korzystania z elementów wyposażenia torby niezbędnych do prowadzenia tlenoterapii czynnej jak i biernej, która bardzo często musi być stosowana po udanej próbie reanimacji.

4

Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki kreatywności druha Marcina Buchty nauka w naszej Straży nie polega na ciągłym, monotonnym powtarzaniu prostych, podstawowych czynności strażaka, lecz pozwala nabywać nowe, niezwykle cenne umiejętności do których większość populacji nie ma dostępu.

5

Różnorodność ćwiczeń proponowanych przez druha Marcina oraz jego neutralne podejście do uczniów powoduje, że cieszy się on wysokim autorytetem nie tylko wśród naszej młodzieży, ale również wśród młodych druhów z innych OSP, gdyż często (jak również tym razem) uczestniczą oni w ćwiczeniach organizowanych przez naszą jednostkę.

6

W imieniu beneficjentów szkolenia dziękujemy druhowi Marcinowi Buchta za pomysł, poświęcony czas i cierpliwość a Komendzie PSP z Wieliczki za użyczenie fantoma.