W minioną niedzielę na Polanie Mikołaj w pobliskim lesie odbyła się coroczna Msza Święta. W uroczystościach brała udział także nasza jednostka, która co rok wspiera Koło Gospodyń w organizacji.
W każdym rejonie naszego pięknego kraju znajdują się miejsca szczególnie lubiane i często odwiedzane przez lokalnych mieszkańców. W Myślenicach, oprócz góry Chełm oferującej przepiękne widoki na pobliskie miejscowości, Zarabia tętniącego życiem ludzi uprawiających różnorakie sporty i wypoczywających nad wodą, znajduje się też urocza polana położona na łagodnym zboczu Plebańskiej Góry zwana Mikołajem, oferująca odwiedzającym to miejsce osobom ciszę i całkowitą izolację od miejskiego zgiełku.
Jest to jedno z ulubionych miejsc niedzielnych spacerów całych rodzin nie tylko z Myślenic, ale też z okolicznych miejscowości. Pośród świerkowego lasu można podziwiać piękno przyrody i naładować swoje wewnętrzne akumulatory na kolejne dni czekającej nas pracy.
Do Polany Mikołaja znajdującej się na wysokości 483 m.n.p.m. prowadzą łatwe szlaki, które bez problemu mogą pokonać osoby w różnym wieku oraz rodzice z dziećmi w wózkach spacerowych. Na samej polanie znajduje się kapliczka św. Mikołaja (od której polana wzięła swoją nazwę) ufundowana i wystawiona w swej pierwotnej bryle przez miejscowych pasterzy w 1782 roku, a odnowiona w 1945 roku, kiedy to nadano jej obecny kształt.
Jest to kapliczka słupowa z czterema wnękami w których znajdują się wizerunki św. Mikołaja, Matki Boskiej Myślenickiej, Serca Pana Jezusa i od 1981 roku papieża Jana Pawła II otoczona ośmiobocznymi słupami. Na kapliczce widnieje napis: ,,Na chwałę Panu Bogu”. W latach hitlerowskiej okupacji było to miejsce spotkań żołnierzy Armii Krajowej, a wiosną w roku 1944 w tym miejscu utworzono oddział partyzancki ,,POŚCIG” będący częścią partyzanckiego obwodu ,,Murawa” należącego do do zgrupowania ,,Kamiennik Łysina” w okolicach Wiśniowej i Raciechowic.
I właśnie na pamiątkę tych wydarzeń każdego roku w sierpniową niedzielę polana gości ludzi chcących oddać hołd bohaterom walczącym o wolność naszej ojczyzny. Nie inaczej było również tego roku. 14 sierpnia o godz. 1430 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, podczas której wierni modlili się w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Jak co roku tak i tym razem w organizację tego lokalnego wydarzenia aktywnie włączyli się druhowie z naszej OSP. Już 18. czerwca wykonaliśmy konserwację ławek znajdujących się na polanie poprzez ich pomalowanie, następnie 3. i 10. sierpnia wykonaliśmy koszenie trawy na polanie i uporządkowanie terenu, aby została zachowana estetyka tego wyjątkowego otoczenia.
W dniu nabożeństwa polana została udekorowana dookoła chorągiewkami. Przygotowaliśmy również punkt wydawania napojów i poczęstunku, który przygotowały panie z Koła Gospodyń działającego prężnie na Górnym Przedmieściu.
Wszystkim organizatorom i uczestnikom tej uroczystości udzielił się niezwykły humor szefowej Koła Gospodyń pani Haliny Bzowskiej, która swoim niebywałym szacunkiem okazywanym każdemu z osobna dodała splendoru całemu wydarzeniu, przez co my wszyscy czujemy się pełnowartościowymi członkami społeczności, którą wspólnie tworzymy.
Po zakończeniu części oficjalnej na polanie zapłonęły ogniska integracyjne, przy których bawili się wspólnie uczestnicy uroczystości, którzy zdecydowali się spędzić wieczór na łonie natury.
Na koniec należy dodać, iż następnego dnia (tj. 15 sierpnia) przypadała uroczystość wniebowzięcia NMP. Wczesnym rankiem służyliśmy pomocą paniom z Koła Gospodyń w dostarczeniu przed nasz kościół parafialny wieńca dożynkowego. Został on przez nie uroczyście wniesiony do kościoła jako wotum dziękczynne za tegoroczne plony, jakimi dobry Bóg obdarował rolników uprawiających w pocie czoła żyzną ziemię na terenie naszej parafii i poświęcony przez księdza sprawującego Eucharystię.
Serdecznie dziękujemy wszystkim druhom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia tych uroczystości.
Stanisław Sabała