Weekend zapowiadał się spokojnie, jednak jeden alarm potrafił zmienić wszystko. Wypadek masowy w lesie. Na miejscu wielu poszkodowanych. Sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna, a czas gra główną rolę i goni ratowników. Ludzie zwarci do pomocy przybywają na miejsce wraz z potrzebnym sprzętem i rozpoczynają działania. Nagle do stanowiska kierowania przychodzi kolejna informacja. Zderzenie dwóch paralotniarzy nad lasem, niestety dokładna lokalizacja nie jest znana. W ruch zaczyna być wdrażana planistyka oraz wyznaczani kolejni ludzie do pomocy w odnalezieniu poszkodowanych i udzieleniu im pomocy. Na szczęście to tylko ćwiczenia. Regularne szkolenia, nabywanie nowej wiedzy i współpraca z różnymi ludźmi to podstawa działalności ochotniczych straży pożarnych i innych służb ratowniczych…
21-22 września odbyły się czwarte Manewry Poszukiwawczo – Ratownicze w Porębie na Suchej Polanie organizowane przez Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą z Myślenic. W ćwiczeniach wzięło udział około 250 osób z wielu grup ratowniczych, poszukiwawczych, ochotniczych oraz Państwowych straży pożarnych.
Pierwszego dnia odbyło się wprowadzenie do ćwiczeń poprzez teorię m.in. z:
– RKO
– działania AED, przy którym warto wspomnieć o Projekcie AED, dzięki któremu nasza jednostka jest posiadaczem jednego z nich
– nagłych stanów poszkodowanych w wypadkach
– Triażu, czyli segregacji osób poszkodowanych podczas wypadków masowych
– przyjmowania informacji i dysponowania sił i środków podczas akcji poszukiwawczych
– kryminalistyki
– działania dronów ratowniczych.
Pierwszy dzień zakończyła wspólna kolacja wraz z integracją wszystkich osób biorących udział w wydarzeniu. Cała teoria miała ułatwić pracę podczas ćwiczeń praktycznych i przypomnieć podstawową wiedzę z działań ratowniczych z aspektem poszukiwawczym.
Dzień drugi był już pracowity od samego rana. Wczesną porą odbyła się odprawa na Suchej Polanie, gdzie wszyscy ratownicy zostali zapoznani z założeniami. Pierwszym z nich był wypadek masowy z wieloma poszkodowanymi. Zadanie nie wydawało się proste, szczególnie dla pierwszych jednostek przybywających na miejsce. Pierwsze rozpoznanie i szczegółowe określenie sytuacji pozwoliło na rozpoczęcie działań oraz wzywanie kolejnych sił i środków na miejsce akcji. Osobom poszkodowanym zaczęto udzielać pierwszej pomocy. Ratownicy wykorzystali metodę triażu, co ułatwiło również transport do szpitala. Drugim założeniem było zderzenie dwóch paralotniarzy nad lasem. Niestety ich lokalizacja nie była dokładnie znana. Aby odnaleźć uczestników tego wypadku Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza wyznaczyła teren do przeszukania. Następnie w poszczególne sektory zostały wysłane mniejsze grupy, by przejrzeć teren. Po dłuższej chwili poszkodowani zostali odnalezieni i wzięci pod odpowiednią opiekę ratowników.
Nasi członkowie także brali aktywny udział udzielając pomocy podczas wypadku masowego i transportu do szpitala oraz gromadzenia informacji i planowania działań w sztabie. Również w celach ćwiczebnych udostępniliśmy potrzebny sprzęt.
Finalnie Manewry Poszukiwawczo – Ratownicze zakończyły się pozytywnie. Pomimo trudnych założeń każdy ratownik stanął na czele zadania i spisał się na 100%. Wiedza i doświadczone emocje będą niezapomnianie na długi czas. Dziękujemy za zaproszenie na manewry oraz wszystkim osobom, które wzięły udział w tym wydarzeniu. Gratulujemy również organizatorom, bez których ćwiczenia nie mogłyby się odbyć i mamy nadzieję, że uda nam się spotkać i przeżyć to jeszcze raz w przyszłym roku.
Fotorelacja z manewrów w Porębie
Fot. OSP GP
Tekst: Joanna Drożdż