W dniach 26 – 31 lipca w Krakowie zorganizowano spotkanie młodych ludzi z całego świata. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 187 państw z sześciu kontynentów. Prestiżu całemu wydarzeniu dodała obecność papieża Franciszka.
Przez te kilka dni wszyscy byliśmy świadkami wielkich, pozytywnych emocji budzonych przez kolorowy tłum młodych katolików i uzupełnianych niezwykle trafnymi słowami następcy św. Piotra odnoszącymi się do każdego z nas. Oprócz przeżyć duchowych i kulturalnych, których w tym czasie doświadczaliśmy należy zwrócić uwagę na fakt ogromnego zaangażowania wolontariuszy pracujących w poszczególnych parafiach, wśród których nie zabrakło także naszych druhów – członków Ochotniczej Straży Pożarnej na Górnym Przedmieściu w Myślenicach.
Działaliśmy w strukturach zarówno Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM jak i Związku Miejsko-Gminnego ZOSP RP. Po wielu spotkaniach, naradach i odprawach w różnych instytucjach i na różnych szczeblach, wszyscy znali zakres swoich kompetencji i obowiązków.
Wraz z przybyciem pierwszej grupy nadszedł czas realizacji wszystkich zaplanowanych zadań, jednak niespotykany dotychczas na naszym terenie jednoczesny napływ takiej rzeszy pielgrzymów, bardzo szybko weryfikował wcześniejsze ustalenia. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, a przygotowane scenariusze działań musiały być natychmiast korygowane lub zastępowane zupełnie nowymi.
Jednym z zadań postawionych przed druhami naszej OSP, z racji posiadanej specjalizacji, było przygotowanie i wykonanie zaplecza logistycznego chrześcijańskiego pikniku na Suchej Polanie w Porębie.
Piknik odbywał się w ramach Festiwalu Młodych, organizowanego w tych dniach jako wydarzenie towarzyszące ŚDM. 26 lipca prace rozpoczęły się już o godz. 1.30 od przygotowania w kuchni polowej pysznego żurku. Następnie o godz. 4.00 na Suchą Polanę udało się 5-ciu druhów, aby rozłożyć niezbędne namioty i przygotować instalację elektryczną w leśnym terenie.
O godz. 6.00 dołączyli pozostali druhowie i wolontariusze z naszej parafii, którzy pomagali przy obsłudze i wydawaniu posiłków z kuchni jak i grilla przybyłym na miejsce pielgrzymom. W sumie w pracach na Suchej Polanie uczestniczyło 22 druhów i 7 wolontariuszy z PKO ŚDM, którzy ok. 800 pielgrzymom wydali: 1200 porcji kiełbasy, 740 porcji żurku i mnóstwo 0,5 l napoi chłodzących. Sukces tego przedsięwzięcia potwierdził, iż nasza jednostka jest w stanie przy pomocy własnego sprzętu i nawet w trudno dostępnym terenie, przeprowadzić skuteczne zabezpieczenie logistyczne czy ratownicze w porównywalnej skali.
Kolejnym zadaniem z którym musieli się zmierzyć druhowie z naszej jednostki, było nocne zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom zakwaterowanym w Szkole Podstawowej nr. 3 w Myślenicach. Wyznaczeni druhowie w każdą noc zapewniali gościom spokojny odpoczynek pilnując, aby nikt niepowołany nie mógł przedostać się do obiektu, dbali o stan liczebny poszczególnych grup jak również byli gotowi przeprowadzić skuteczną i bezpieczną ewakuację w przypadku zauważenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu osób przebywających w budynku. Dzięki profesjonalnemu podejściu do tego zadania, cały pobyt pielgrzymów w SP3 odbył się bez żadnych nieszczęśliwych wypadków i bez interwencji służb porządkowych.
Odrębnym działaniem naszej jednostki była współpraca z Parafialnym Komitetem Organizacyjnym ŚDM przy zabezpieczeniu katechez, które odbywały się w kościele pw św. Brata Alberta.
Przez trzy dni od 27 do 29 lipca od godz. 9.00 do godz. 12.40 uczestnikom katechez bezpieczeństwo zapewniała pełna obsada ratowników naszego IVECO GBA z namiotem ratowniczym rozstawionym przed kościołem z PSP R-1 w którym udzielana była pierwsza pomoc osobom potrzebującym (najczęściej omdlenia i zasłabnięcia). Dodatkowo ze względu na panujący upał rozdawana była woda mineralna i świeże jabłka.
Organizowaliśmy także punkty przyjęć pielgrzymów przy parafii i w Domu Ludowym. W punktach tych zostały przyjęte grupy z następujących miejscowości: Newman i Floryda z USA, Pomezania Kwidzyn, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Chrzypsko Wielkie, Opalenica, Oborniki, Otorowo, Gostyń i Kościan.
Wraz z Kołem Gospodyń z Górnego Przedmieścia wydawaliśmy poczęstunki na powitanie a w tym czasie wolontariusze dokonywali rejestracji grup i wydawali pakiety pielgrzyma.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim bez wyjątku, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz drugiego człowieka, niejako uprzedzając słowa papieża wypowiedziane u stóp Królowej Polski ,,…jesteśmy powołani, by słuchać, angażować się i i stawać bliskimi, dzieląc radości i trudy ludzi.” Kierujemy je do wszystkich druhów którzy byli do dyspozycji całą dobę, ale również do tych, którzy poświęcili chociaż jedną wolną chwilę i wykazali zainteresowanie prowadzonymi działaniami.
Wysoko oceniamy współpracę z Kołem Gospodyń; dzięki Nim przybysze z odległych zakątków Polski i świata doświadczyli naszej góralskiej gościnności. Dziękujemy także wolontariuszom – praca z młodymi ludźmi doskonale przygotowanymi merytorycznie była dla nas przyjemnością, z której będziemy czerpać wzorce na przyszłość.
Celowo nie wymieniamy żadnego nazwiska, aby nikomu nie umniejszyć jego wkładu w realizowane zadania, jednak jedno musi zostać tutaj bezwzględnie wymienione: Maciej Górka. V-prezes naszej OSP, przewodniczący PKO ŚDM, miejski radny, człowiek cierpliwy i wielkiego serca do drugiego człowieka, absolutnie oddany każdej sprawie którą się zajmuje. Dzięki niemu działanie poszczególnych zespołów było składne i nie nosiło cech typowego chaosu, co często ma miejsce przy prowadzeniu działań danego typu po raz pierwszy. Podsumowując, Panama ma się od kogo uczyć, a Maciej za trzy lata będzie miał identyfikator VOLUNTEER PANAMA 2 !!!
Stanisław Sabała