W miniony wtorek, ulicami Myślenic, począwszy od kapliczki usytuowanej w miejscu dworu Grabyszy, aż do Kościoła Parafialnego w Rynku, przeszła procesja, w czasie której wierni upamiętnili przeniesienie Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej.
Uroczystość zaplanowana na wtorkowe popołudnie rozpoczęła się przy kapliczce Matki Bożej na Górnym Przedmieściu. Przed czterystu laty, w tym miejscu stał dwór Marcina Grabyszy, a w nim znajdował się obraz Maryi, w późniejszym czasie nazwany tytułem Matki Bożej Myślenickiej. Wierni rozpoczęli modlitwę od nabożeństwa maryjnego, prowadzonego przez kustosza Parafii Narodzenia NMP ks. Zdzisława Balona, który serdecznie przywitał wszystkich wiernych oraz ks. Artura Czepiela – księdza rodaka, podchodzącego z Górnego Przedmieścia.
Po zakończeniu nabożeństwa, obraz został przeniesiony w uroczystej procesji, podążającej wzdłuż ulicy 3-go Maja, aż do ołtarzu polowego kościoła. Rangę uroczystości swoją obecnością podniosły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Myślenic oraz parafialnych zespołów „Cartias” i „Nazaret”, a także Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice. Procesji przewodniczył ks. Józef Orawczak – proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu. Wśród zebranych obecny był burmistrz Myślenic – Jarosław Szlachetka. Nad bezpieczeństwem wraz z druhami OSP czuwała myślenicka Policja, Straż Miejska oraz Służba Maltańska.
Po procesji i złożeniu obrazu Matki Bożej Myślenickiej, została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył ks. Adam Pawicki – proboszcz parafii św. Brata Alberta – w koncelebrze kilkunastu kapłanów. W homilii ks. kanonik porównał postać Maryi do róży, która obdarzała miłością każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia czy stanu społecznego. Całą uroczystość zakończyły podziękowania ks. proboszcza Zdzisława Balona oraz Apel Jasnogórski.
Procesja z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Myślenickiej była kolejnym wydarzeniem związanym z obchodami rocznicy pięćdziesięciolecia koronacji. Dokładnie w 1633 roku, wierni podążali tą samą drogą, aby umieścić Cudowny Obraz Pani Myślenickiej w Sanktuarium i zapoczątkować kult Pani Myślenickiej.
Druhowie z naszej jednostki oprócz wystawienia pocztu sztandarowego zaangażowani zostali w pomoc przy ozdobieniu kapliczki przy Kotłowni, a także w zabezpieczeniu procesji w drodze.
PEŁNA FOTORELACJA AUTORSTWA PAWŁA BIELI
Fot. Paweł Biela