Nowy Rok to zwykle czas nowych planów, założeń na przyszłość oraz licznych postanowień. Nasza jednostka w dzisiejszym dniu pragnie przybliżyć dokładnie, co w 2019 roku wydarzyło się w życiu druhen i druhów z Górnego Przedmieścia.
PODSUMOWANIE WSZYSTKICH DZIAŁAŃ
Tradycyjną noworoczną imprezą łączącą sympatyków piłki nożnej w całych Myślenic jest mecz derbowy, w którym ekipy Dalinu i Orła już po raz dziesiąty walczyły o prestiżowy tytuł najlepszej drużyny naszego miasta. W czasie tej uroczystości zaangażowaliśmy w zabezpieczenie logistyczne wydarzenia i wydawanie herbaty oraz żurku.
Kilka dni później, w święto Objawienia Pańskiego, aktywnie uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli, który podążał z trzech parafii – w tym i św. Brata Alberta. Tradycyjny pochód ulicami miasta oraz wspólne kolędowanie na myślenickim rynku. Nasi strażacy zaangażowali się w wydanie herbaty i ciepłego posiłku.
W ramach szerokopojętej współpracy z GPR Myślenice, nasza jednostka dnia 12 stycznia 2019 roku uczestniczyła w szkoleniu i pokazie dotyczącego kamer termowizyjnych, które odbyło się w Nowej Wsi (gmina Dobczyce).
Następnego dnia druhowie wybrali się do Powiatowego Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa, gdzie kilkoro z nich oddało krew, podczas Honorowej Akcji przy myślenickim szpitalu.
Osiemnastego stycznia nadszedł czas na pierwszą interwencję, którą było zagrożenie pożarowe w bloku nr 26 na os. 1000-lecia. Pozostawiona na dłuższą chwilę świeca, zajęła obrus i spaliła część pokoju dziennego.
W sobotę, 19. stycznia, już po raz drugi delegacja złożona z członków OSP i LKS Górki uczestniczyła w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Świetna zabawa i wzorowe reprezentowanie Gminy Myślenice.
Podczas ferii zimowych po raz kolejny zaangażowaliśmy się w organizację zajęć dla dzieci i młodzieży. Frekwencja jak co roku przewyższała założenia, a przez dwa tygodnie przerwy od nauki w szkole, średnio uczestniczyło ok. 60 dzieci dziennie. Oprócz zajęć stacjonarnych pojechaliśmy m.in. na zimowy kulig, na strzelnicę czy do kina.
Na początku lutego doszła do nas bardzo pozytywna wiadomość, ponieważ Osobowością 2018 roku w myślenickim regionie został Jacek Zięba – na co dzień funkcjonariusz policji, a także wieloletni druh w naszej jednostce.
Dziewiątego lutego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze w naszej jednostce. Najważniejsza uroczystość dla naszej strażackiej rodziny obchodzona wspólnie z wszystkimi sponsorami, darczyńcami i osobami bezinteresowanie wspierającymi nas w codziennej działalności.
Początek marca to tradycyjne zabezpieczenie logistyczne biegów – zawodów podczas Charytatywnego Memoriału im. Stacha Cichonia, Myślenickiego Biegu Ulicznego czy Myślenickiego Biegu Tropem Wilczym.
Również na początku marca nasz region nawiedziły duże wichury, co skutkowało dwoma interwencjami – usunięcia powalonych drzew na ul. Średniawskiego oraz usunięcia uszkodzeń dachu jednego z domów przy ul. Bergela.
Drugiego kwietnia nasi młodzi druhowie reprezentowali jednostkę w Otwartym Turnieju Wiedzy Pożarniczej, podczas etapu gminnego, który miał miejsce w Osieczanach.
Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych tradycyjnie uczestniczyliśmy w zabezpieczeniu kolejnej edycji Drogi Krzyżowej ulicami Myślenic oraz braliśmy aktywny udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.
W ramach wiosennych porządków nasi druhowie uczestniczyli w akcji sprzątania Zarabia organizowaną przez UMiG Myślenice oraz posprzątaliśmy plac przy naszym Kościele, a także polanę Mikołaj i teren przy Krzyżu ŚDM.
W czasie świąt Wielkiej Nocy odbyliśmy Honorową Wartę przy Grobie Pańskim oraz w aktywny sposób uczestniczyliśmy w uroczystościach kościelnych w parafii św. Brata Alberta.
Pod koniec kwietnia nasi druhowie interweniowali podczas wypadku samochodowego, który miał miejsce …. tuż obok naszej remizy, przy ul. 3-go Maja. Na szczęście wszyscy uczestnicy kolizji cało wyszli z drogowego zajścia.
Nasi druhowie również pod koniec kwietnia wzięli aktywny udział w ćwiczeniach Komendanta Miejsko – Gminnego ZOSP RP, które odbyły się na wyciągu narciarskim na stokach wzgórza Chełm.
Trzeciego maja tradycyjnie zgłosiliśmy obecność w Obchodach Święta Konstytucji, wystawiając poczet sztandarowy. Uroczystości miały miejsce na myślenickim rynku.
Dzień Strażaka w 2019 roku w naszej jednostce był wielkim świętem. Oprócz tradycyjnego wspomnienia św. Floriana obchodziliśmy okrągły jubileusz druha Jana Zięby, który ukończył osiemdziesiąt lat. Piękna uroczystość rozpoczęta od Mszy Św., przemarsz do naszej strażnicy, uroczysty apel i wręczenie członkom Drużyny Seniora odznaczeń honorowych oraz wspólna zabawa do białego rana.
Kilka dni później do naszej jednostki przybyły dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola, a nasi druhowie zorganizowali specjalny pokaz strażacki. Delegacja z naszej OSP uczestniczyła również w okrągłym jubileuszu 80-lecia Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego.
Kolejną ze sztandarowych imprez naszej jednostki był tradycyjny Festyn Strażacki, w tym roku zwany Majówką Strażacką, ponieważ drugi rok z rzędu odbył się w pierwotnym terminie. Fenomenalna zabawa, świetna atmosfera i znakomite potrawy! Zapraszamy już dzisiaj na kolejną edycję jednej z największych imprez plenerowych w regionie!
Piętnastego maja do Myślenic przybył Prezydent RP – p. Andrzej Duda. Nasi druhowie w tym czasie wystawili poczet sztandarowy i uczestniczyli w zabezpieczeniu całego wydarzenia. Podczas wizyty, Prezydent RP złożył na ręce Naczelnika OSP upomniek w postaci torby ratunkowej.
W następny weekend strażacy z OSP Myślenice – Górne Przedmieście w ramach Dni Ochrony Przeciwpożarowej kwestowali pod Kościołem św. Brata Alberta, a pozyskane środki w całości zostały przekazane na działalność statutową jednostki.
19 maja uczestniczyli w manewrach poszukiwawczo – ratowniczych w Kornatce. Była to kolejna i cenna okazja na podwyższenie umiejętności naszych druhów.
Koniec maja był bardzo deszczowym czasem dla naszego regionu, przez co nasi druhowie uczestniczyli w Akcji Powódź i wielu interwencjach jak m.in. wypompowaniu wody z zalanych domów, wypadku samochodowym przy remizie czy poszukiwaniach zaginionego mężczyzny w Lubniu.
Nasi druhowie widząc bardzo złą sytuację pogodową postanowili pojechać do zaprzyjaźnionego Słupca, gdzie wraz z tamtejszymi strażakami wypompowali wodę z zalanych terenów i domostw. Ich wielkie zaangażowanie niosło pomoc mieszkańcom i wielkie wyrazy wdzięczności.
Ostatni weekend maja był bardzo aktywnym czasem dla naszych druhów. Wspólnie z innymi jednostkami uczestniczyliśmy w Strażackiej Pielgrzymce do Myślenickiej Pani, a także braliśmy udział w zabezpieczenie logistycznym: Piknika Rodzinnego na Zarabiu, Dnia Dziecka w Mrówce i piknika przy Przedszkolu nr 6.
Miesiąc maj był czasem, w którym wspólnie z Kołem Gospodyń Górne Przedmieścia oraz lokalną społecznością śpiewaliśmy Majówki przy wszystkich okolicznych kapliczkach, kontynuując ten piękny i starodawny zwyczaj.
Na początku czerwca nasi druhowie uczestniczyli w uroczystościach 90-lecia OSP Borzęta i poświęcenia samochodu tamtejszej jednostki, a także obchodach 20-lecia Powiatu Myślenickiego.
Tydzień później nasi druhowie wybrali się do Kielc na Targi strażackie IFRE-EXPO, a także uczestniczyliśmy w Turnieju Szachowym na myślenickim rynku.
Podczas szeregu akcji zabezpieczeń, nie zapomnieliśmy również o ćwiczeniach, a w czerwcu odbyły się Ćwiczenia Komendanta Powiatowego ZOSP RP oraz ćwiczenia z zakresu sprzętu termowizyjnego i noktowizora.
W ramach uroczystości kościelnych wzięliśmy aktywny udział w Odpuście Parafialnym w Kościele pw. św. Brata Alberta, a także podczas Procesji z okazji święta Bożego Ciała.
Koniec czerwca obfitował w liczne uroczystości strażackie, a wybraliśmy się kolejno do Jawornika (przekazanie i poświęcenie nowego samochodu bojowego) i Jasienicy (110-lecie OSP oraz 95-lecie Orkiestry Dętej) oraz na poświęcenie świątyni w zaprzyjaźnionym Słupcu.
W związku z obchodami jubileuszowymi 50-lecia Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej, na początku lipca odbyła się procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Myślenickiej spod kapliczki przy dworze Marcina Grabyszy do Sanktuarium NNMP.
W dniu siódmego lipca nasi druhowie rywalizowali w zawodach sportowo – pożarniczych, które miały miejsce na kompleksie sportowym LKS Orzeł. W rywalizacji na etapie gminnym zajęliśmy bardzo dobre czwarte miejsce.
Miesiąc lipiec stał pod znakiem wielu imprez masowych, a nasza jednostka zabezpieczała kolejną edycję Międzynarodowego Spotkania z Folklorem, I Zlot Ludzi Nieśmiałych czy obchody setnej rocznicy powstania policji.
Pod koniec lipca wzięliśmy udział w poszukiwaniach 80-letniego mężczyzny, a terenem działań objęty został obszar Osiedla 1000-lecia w Myślenicach.
Jedną z największych akcji logistycznych podczas całego roku jest zabezpieczenie Myślenickiego Festiwalu Lata zwanego potocznie Dniami Myślenic, gdzie podczas dwóch dni nasi druhowie zaangażowani są jako obsługujący bazę logistyczną dla wszystkich służb.
Następnie mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej dla dzieci oraz zabezpieczaliśmy jeden z etapów ogólnopolskiego wyścigu kolarskiego – Tour de Pologne.
Kolejną ze sztandarowych uroczystości jest coroczna Msza Św. na polanie Mikołaj. Pośrodku leśnego zacisza spotyka się znaczna grupa mieszkańców z Myślenic i okolic, aby upamiętnić walczących w czasie II Wojny Światowej polskich żołnierzy i bohaterskich partyzantów.
Nad ranem 22 sierpnia otrzymaliśmy tragiczną wiadomość o nagłej śmierci wieloletniego naczelnika OSP Słupiec – Jacka Łachuta – naszego drogiego przyjaciela.
Na sobotę – 25 sieprnia – przypadły główne uroczystości związane z pięćdziesięcioleciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. W wydarzeniu wzięły udział władze państwowe i samorządowe, a także kościelene z Nuncjuszem Apostolskim na czele. Oprócz wystawienia pocztu sztandarowego zaangażowaliśmy się w serwowanie specjału OSP Górne, a więc strażackiej grochówki.
Nagły, ale intensywny opad pod koniec sierpnia przyczynił się do kolejnych dwóch interwencji, a więc wypompowania nadmiaru wody z budynku przy ul. Średniawskiego oraz boiska LKS Górki.
Następnie nasi druhowie uczestniczyli w obchodach 80-lecia walk o Kraków w Głogoczowie oraz zabezpieczeniu XI Powiatowych Zawodów Sportowo – Pożarnicze w Myślenicach.
Trzynastego września, w myślenickim magistracie, odbyło się oficjalnie przekazanie środków z kasy UMiG Myślenice, a pozyskana dotacja została w całości przeznaczona na działalność jednostki.
Następnego dnia pod Krzyżem ŚDM odbyła się uroczysta plenerowa Msza Św. w ramach akcji „Polska pod Krzyżem”. Wspaniała inicjatywa związana z ogólnopolską katolicką akcją.
Na przełomie września i października uczestniczyliśmy w trzech akcjach poszukiwawczych: starszej kobiety w miejscowości Krzeszów (pow. suski), 16-letniej dziewczynki w Łazanach (pow. wielicki) oraz poszkodowanej kobiety w okolicach polany Mikołaj.
Następnie uczestniczyliśmy w rokrocznym Pikniku Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice, a także Międzywojewódzkich ćwiczeniach KSRG oraz Charytatywnym Biegu dla Patryka we Wieliczce.
Największymi w tym roku ćwiczeniami były Manewry Poszukiwawczo – Ratownicze w Porębie, gdzie skupione zostały znaczne siły naszego regionu. W pierwszym dniu podczas zajęć teoretycznych na ręce V-Prezesa przekazany został defibrylator AED. Drugi dzień to ćwiczenia praktyczne na Suchej Polanie.
Tydzień później powróciliśmy do Poręby na uroczystości przekazania i poświęcenia nowego sztandaru w tamtejszej OSP. W niedługim czasie odbyły się również obchody przekazania nowego samochodu bojowego w OSP Zawada.
W dzień Wszystkich Świętych, nasi druhowie wspomnieli wszystkich zmarłych strażaków z naszej jednostki oraz członków wspierających. Pod obrazem św. Floriana została złożona okolicznościowa wiązanka i znicz.
Na początku listopada uczestniczyliśmy w ćwiczeniach z GPR Myślenice w miejscowości Pcim, a także zorganizowaliśmy ćwiczenia w naszej jednostce, gdzie testowaliśmy niedawno pozyskany sprzęt.
W dniu 11 listopada obchodziliśmy 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości, a główne uroczystości miały miejsce na płycie myślenickiego rynku oraz w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu.
Dnia 19 listopada uczestniczyliśmy w ostatniej interwencji, a nasi druhowie zaangażowali byli w poszukiwania mężczyzny w okolicach DPS w Mszanie Dolnej.
Corocznie na początku grudnia organizowany jest Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników, na którym ponownie nie zabrakło niezawodnych druhów z Górnego Przedmieścia. Tam braliśmy udział w zabezpieczeniu logistycznym wydarzenia.
Trzecia niedzielna Adwentu to czas tradycyjnego – w 2019 roku – 25. – spotkania wigilijnego dla osób starszych i samotnych w Domu Ludowym, organizowanym przez Gospodynie z Górnego Przedmieścia.
Pod koniec roku nasi druhowie zaangażowali się w roznoszenie kalendarzy strażackich na 2020 rok wraz z świątecznymi i noworocznymi życzeniami – za okazane przy tej okazji wsparcie finansowe i gościnę – Bóg Zapłać!
Nad ranem 20 grudnia odeszła Halina Bzowska – wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń na Górnym Przedmieściu. Trzy dni później licznie uczestniczyliśmy w uroczystościach pogrzebowej śp. Haliny – Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie!
ZESTAWIENIE LICZBOWE DZIAŁAŃ za 2019 rok
Wyjazdy bojowe:
Zagrożenia związane z wodą, lokalne podtopnienia – 11 razy
Poszukiwania osób zaginionych – 6 razy
Zagrożenie pożarowe – 2 razy
Zagrożenia miejscowe – 2 razy
Wypadki/kolizje drogowe – 2 razy
Zabezpieczenia/uroczystości:
Zabezpieczenia wydarzeń społeczno – kulturalnych – 25 razy
Uroczystości związkowe – 5 razy
Uroczystości państwowe – 3 razy
Uroczystości religijne – 8 razy
Ćwiczenia (GPR, ZOSP RP) – 9 razy
Prace społeczne (koszenie/sprzątanie) – 3 razy
Pokazy strażackie – 1 raz
Zawody Strażackie – 2 razy
Akcja Powodziowa – 2 razy
Dziękujemy za cały rok wszystkim naszym dobroczyńcom i sponsorom. Przy okazji składamy najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Niech 2020 będzie o wiele lepszym rokiem dla Was i niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia. Do siego roku!