Do końca dobiega już kolejny rok – 2020. Minione 366 dni zapamiętamy głównie przez pryzmat pandemii Koronawirusa i licznych obostrzeń. W związku z ograniczeniami nie odbyła się tradycyjna Majówka Strażacka, popularne „Dni Myślenic” czy inne wydarzenia społeczno – kulturalne. Nasza jednostka w dzisiejszym dniu pragnie dokładnie przybliżyć, co w 2020 roku wydarzyło się w życiu druhen i druhów z Górnego Przedmieścia.
Działania logistyczne w 2020, rozpoczęliśmy już w dniu pierwszego stycznia, kiedy na Zarabiu odbyło się tradycyjne spotkanie derbowe pomiędzy piłkarskimi drużynami Orła i Dalinu. W czasie tej uroczystości zaangażowaliśmy w zabezpieczenie logistyczne wydarzenia i wydawanie herbaty oraz żurku.
Podczas święta Objawienia Pańskiego nasi druhowie kolejny rok z rzędu zaangażowali się w zabezpieczenie Orszaku Trzech Króli, czyli trzech podchodów podążających na myślenicki rynek. Nasi strażacy na miejscu spotkania wszystkich zebranych wydawali gorącą herbatę i ciepły posiłek.
Drugi weekend stycznia stał pod znakiem 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świąteczej Pomocy. Nasi druhowie w ramach tego wydarzenia wzięli udział w akcji krwiodawstwa, a łącznie wraz z sympatykami naszej OSP przekazaliśmy ponad 6 litrów.
Na początku lutego, nasza jednostka wybrała się w rejon Puszczy Niepołomickiej, gdzie zorganizowano manewry poszukiwawczo – ratownicze. Ćwiczenia były kolejną okazją do podniesienia swoich umiejętności z zakresu poszukiwań osób zagionionych.
Kilka dni później we własnej remizie zorganizowaliśmy wewnętrzne ćwiczenia, a ich głównym założeniem było użycie aparatów ODO w pełnym zadymieniu oraz przetestowaniu nowopozyskanego sprzętu.
W czasie zimowej przerwy od nauki w szkołach, zwanej potocznie feriami, nasza jednostka razem z LKS Górki zaangażowała się w organizację zajęć dla dzieci i młodzieży. Wspólna zabawa, możliwość przekazania podstawowych założeń z zakresu ratownictwa i pierwszej pomocy czy też wyjazdy do kina i strzelnicę były dobrą okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu.
W dniu ósmego lutego odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze. Uroczystości rozpoczęliśmy od Mszy Św. w intencji śp. druha Jacka Łachuta w Centrum Jana Pawła II, a następnie, wraz z przyjaciółmi ze Słupca, udaliśmy do sali Domu Ludowego, aby podsumować kolejny rok sprawozdawczy.
Pierwsza tegoroczna interwencja miała miejsce w dniu 24 lutego. Mocno wiejący wiatr spowodował uszkodzenie i zerwanie garażu blaszanego, zlokalizowanego przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego.
Pierwszego marca odbyła się już trzecia edycja Biegu Tropem Wilczym. Uczestnicy rywalizowali na dwóch dystansach, a nasi druhowie przygotowali dla nich miejsce odpoczynku. Kilka dni później zabezpieczaliśmy również występ kabaretu Neo-Nówka w hali sportowej na Zarabiu.
Wybuch pandemii Koronawirusa skutkował praktycznie całkowitym zawieszeniem życia rozrywkowego wśród społeczności. Na przełomie marca i kwietnia uczestniczyliśmy w akcji #Zostańwdomu, przekazując za pomocą głośników komunikat o pozostaniu w domach i niegromadzeniu się w grupach.
Wielkanocne święta w tym roku nie stały pod znakiem Honorowej Warty przy Grobie Pańskim, ani tradycyjnym święceniu pokarmów. Nasza jednostka wystawiła tylko poczet sztandarowy podczas Mszy Rezurekcyjnej w Wielką Sobotę.
W drugiej połowie kwietnia nasi druhowie zaangażowali się w akcję rozdystrybuowania maseczek ochronnych na twarz. Deficytowany wówczas towar został zakupiony ze środków Miasta i Gminy Myślenice.
Kwiecień stał również pod znakiem dwóch interwencji. Najpierw uczestniczyliśmy w poszukiwaniach zaginionego mężczyzny w miejscowości Krzczonów, a następnie w kolizji drogowej przy ulicy Poniatowskiego w Myślenicach.
Wolny czas w pierwszy majowy weekend wykorzystaliśmy pod kątem kolejnych wewnętrznych manewrów. Tym razem były to ćwiczenia przeciwpożarowe na terenie Grzebieniówki i okolic, w których ustalono mapę punktów czerpania wody i sprawdzono przejezdność dróg polnych.
We wspomnianym czasie ponownie oddaliśmy krew. Kilku druhów wsparło myślenickie centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w tym trudnym czasie, wszystko zgodnie z dewizą „Łączy nas krew, która ratuje życie”.
Tradycyjne święto strażaków w dniu czwartego maja miało w tym roku bardzo symboliczny przekaz. Nasi druhowie uczestniczyli tylko we Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta, zachowując wszelkie zalecenia sanitarne. W ten sam dzień wzięliśmy udział w spontanicznej i ogólnopolskiej akcji „Syrena dla Strażaków”.
Pod koniec maja odbyła się konsekracja Kapliczki NMP Niepokalanej, która znajduje się w miejscu historycznej lipy „Lipki”. Nasi strażacy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu uroczystości.
Na początku czerwca nasi druhowie zaangażowali się w prace porządkowe przy kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta oraz przy kapliczce na miejscu dworu Marcina Grabyszy.
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice – Górne Przedmieście wzięli również udział w akcji #GaszynChallenge dla Wojtusia, w której zbierano fundusze na ciężko chorego chłopczyka.
Na początku czerwca, w masywie Ukleiny, odbyły się kolejne manewry poszukiwawczo – ratownicze, zorganizowane przez GPR Myślenice. W ćwiczeniach w aktywny sposób wzięli udział także druhowie z Górnego Przedmieścia.
Po mniejszym powrocie do normalności po pierwszej fazie pandemii Koronawirusa możliwe było przeprowadzenie obchodów Święta Bożego Ciała. Przygotowanie ołtarzów oraz czynne uczestnictwo, to nasze działania podczas wspomnianego święta religijnego.
W ten sam dzień, kilka godzin po zakończonej Procesji, nasi druhowie zostali zadysponowani do lokalnych podtopień po potężnej ulewie, która przeszła przez Myślenice. W sumie dwa zastępy z naszej jednostki interweniowały sześciokrotnie.
W połowie czerwca uczestniczyliśmy w kolejnej akcji poszukiwawczej, w której służby skupiły się na odszukaniu 16-letniej dziewczyny z miejscowości Osieczany.
Czerwiec stał pod znakiem prac porządkowych. Oprócz posprzątania terenu wokół naszej remizy, druhowie zaangażowali się w pielęgnację lokalnych miejsc kultu – Krzyża ŚDM oraz polany Mikołaj.
Nieustające opady deszczu spowodowały liczne szkody w naszym regionie, a dokładniej w pobliżu miejscowości Wiśniowa i Węglówka. Podczas tych zdarzeń nasi druhowie zajęli się działaniami prewencyjnymi – przygotowaniu kilkuset worków z piaskiem.
Początek kalendarzowych wakacji wiązął się w naszej jednostce z pierwszym spotkaniem nowoutworzonej sekcji Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, koordynowanej przez zastępcę naczelnika dh Marcina Buchtę.
Kolejne ulewy w naszym regionie i gwałtowane opady spowodowały liczne szkody. Ucierpiał również garaż bojowy w naszej jednostce, gdzie znalazło się kilkanaście centymetrów wody. Oprócz tego kilka razy interweniowaliśmy w domach prywatnych.
Wakacyjny czas został w pełni wykorzystany dla dzieci i młodzieży w sekcji MDP. Liczne spotkania edukacyjne, możliwość ćwiczeń praktycznych, a przede wszystkim wspaniała atmosfera spowodowały, że frekwencja na zajęciach rosła z każdym spotkaniem.
Dla młodych druhów z MDP zorganizowano wycieczkę na Mikołaja zakończoną wieloma zabawami i wspólnym grillem oraz edukacyjną wycieczkę szlakami górskimi po masywie Ukleiny i Chełmu.
Nasi druhowie aktywnie uczestniczyli w uroczystościach oddania odnowionej kapliczki na Studziance. Zorganizowaliśmy strefę gastronomiczną dla wiernych oraz zabezpieczaliśmy całe wydarzenie.
W drugi weekend sierpnia odbyła się tradycyjna Msza na Mikołaju. Pośrodku leśnego zacisza spotyka się znaczna grupa mieszkańców z Myślenic i okolic, aby upamiętnić walczących w czasie II Wojny Światowej polskich żołnierzy i bohaterskich partyzantów.
Sierpień to czas kolejnych spotkań sekcji MDP. Młodzi strażacy poznawali funkcjonowanie ochotniczych jednostek, podział obowiązków, historię naszej OSP oraz wiedzę z zakresu pożarnictwa i pierwszej pomocy.
Niestety, sierpień przyniósł nam kolejne interwencje. Najpierw zostaliśmy zadysponowani do lokalnych podtopień w miejscowościach Zasań, Łęki i Trzemeśnia, gdzie uszkodzeniu uległ most oraz pożarze poszycia leśnego w myślenickim lesie.
Koniec sierpnia stał pod znakiem okrągłego jubileuszu piętnastolecia reaktywacji LKS Górki. Nasi druhowie wspierając zaprzyjaźnione stowarzyszenie, stworzyli strefę gastronomiczną, przekazali potrzebny sprzęt oraz mieli okazję do wspólnego świętowania obchodów. Sto lat dla LKS!
Nasi druhowie aktywnie zaangażowani się w kolejną edycję Inicjatywy Lokalnej, a przyjęty projekt – „Informujmy, edukujmy turystów na Plebańskiej Górze i pod Dalinem” miał za zadanie postawienie tabliczek informacyjnych w miejscach kultu i rekreacji we wyżej wspomnianych miejscach.
W dniu siedemnastego września nasi druhowie uczestniczyli w pożarze domu jednorodzinnego przy ul. 3-go Maja. W zagrożeniu dwóch mieszkańców domu zostało rannych, a mieszkanie uległo w znacznym stopniu zniszczeniu.
W ramach działań walki z pandemią, nasi druhowie przekazali do użytkowanai namioty strażackie, które miały posłużyć do przyjmowania pacjentów z objawami Covid-19 i ułatwić wykonywanie testów.
Trudny czas drugiej fali pandemii umiliła nam bardzo miła uroczystość zaślubin druha Jana – jeszcze raz wszystkiego najlepszego Młodej Parze!
W dzień Wszystkich Świętych po raz kolejny wspomnieliśmy zmarłych druhów i dobrodziejów z naszej jednostki. Tradycyjnie w tym dniu uczestniczyliśmy w porannej Mszy Świętej w powyższej intencji oraz złożyliśmy okolicznościową wiązankę i znicz.
W tym roku dzień jedenastego listopada został obchodzony w naszej jednostce w dosyć wyrazisty i huczny sposób. Najpierw druhowie uczestniczyli w kolejnych ćwiczeniach wewnętrznych, w których podano nowe zasady związane z Covid-19. Następnie wyruszyliśmy w teren podczas prac porządkowych oraz upamiętniliśmy patriotyczne miejsca w naszym regionie. Swoje działania przeprowadziła również sekcja MDP, a uczestniczyła ona w Biegu Patriorycznym.
Na przełomie listopada i grudnia delegacja z naszej OSP uczestniczyła w pogrzebach – druha Tadeusza Rusina – wieloletniego członka wspierającego naszej jednostki oraz druha Tadeusza Szydlaka – Honorowego Prezesa OSP Poręba.
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!
Zgodnie z coroczną tradycją, nasi druhowie w grudniu zajęli się rozdystrybuowaniem strażackich kalendarzy noworocznych. Mimo reżimu sanitarnego druhowie dotarli do wszystkich domów i mieszkań, przekazując najserdeczniejsze życzenia świąteczne.
Rok 2020 zakończyły działania bojowe. Trzykrotnie uczestniczyliśmy w pożarze sadz w kominach w domach jednorodzinnych przy ulicach Średniawskiego i 3-go Maja oraz poszukiwaniach 68-letniej kobiety w Mszanie Dolnej.
ZESTAWIENIE LICZBOWE DZIAŁAŃ za 2020 rok
Wyjazdy bojowe:
Zagrożenia związane z wodą, lokalne podtopnienia – 12 razy
Poszukiwania osób zaginionych – 3 razy
Zagrożenie pożarowe – 5 razy
Zagrożenia miejscowe – 2 razy
Wypadki/kolizje drogowe – 1 raz
Zabezpieczenia/uroczystości:
Zabezpieczenia wydarzeń społeczno – kulturalnych – 10 razy
Uroczystości związkowe – brak
Uroczystości państwowe – brak
Uroczystości religijne – 6 razy
Ćwiczenia (GPR, ZOSP RP) – 7 razy
Prace społeczne (koszenie/sprzątanie) – 7 razy
Akcja do walki z Covid-19 – 6 razy
Spotkania sekcji MDP – 10 razy
Dziękujemy za cały rok wszystkim naszym dobroczyńcom i sponsorom. Przy okazji składamy najserdeczniejsze życzenia noworoczne. Niech 2021 będzie o wiele lepszym rokiem dla Was i niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia. Do siego roku!