W obliczu zagrożenia koronawirusem, a także zaleceń do pozostawania w domach osób starszych, które są w grupie najwyższego ryzyka, nasza jednostka OSP Myślenice – Górne Przedmieście oferuje bezinteresowną pomoc w dokonywaniu niezbędnych zakupów i ich dowozu do domu najstarszym mieszkańcom Górnego Przedmieścia, którzy dla własnego bezpieczeństwa nie powinni mieć styczności z obcymi ludźmi.
Pomożemy również każdemu, kto ze względu na stan zdrowia takiej pomocy będzie wymagać.
Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłaszać się telefonicznie na podane numery telefonów: 694 685 734 i 791 930 998
Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny, sąsiedztwa, znajomych mieszka w okolicy i potrzebuje naszego wsparcia – jesteśmy w gotowości. Nasi druhowie pomogą bezpiecznie przetrwać ten trudny dla nas wszystkich czas.
Choroba COVID-2019 jest powodowana przez wirus SARS-CoV-2 który jest spokrewniony z wirusem SARS i wcześniej był nazywany roboczo „2019-nCoV”. W grudniu 2019 po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Poprzez kolejne kraje wirus dotarł na nasze terytorium. Chcemy przedstawić garść niezbędnych informacji o zagrożeniu.
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myjmy ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikajmy dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myjmy lub chociaż dezynfekujmy powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekujmy swój telefon i nie korzystajmy z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekujmy swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładźmy telefonu na stole i nie korzystajmy z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowajmy bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosujmy zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiajmy się zdrowo i pamiętajmy o nawodnieniu organizmu
Stosujmy zrównoważoną dietę. Unikajmy wysoko przetworzonej żywności. Pamiętajmy o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniajmy organizm. Codziennie pijemy ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Spacery na świeżym powietrzu jak najbardziej wskazane – należy jednak pamiętać o utrzymywaniu odległości pomiędzy osobami i unikaniu skupisk ludzkich.