Ponad 250 zachorowań w ciągu dwóch tygodni i kilka ofiar śmiertelnych, to dotychczasowe statystyki odnoszące się do epidemii Koronawirusa w Polsce – choroby, która spraliżowała funkcjonowanie wielu regionów na świecie, w tym szczególnie prowinicji Wuhan w Chinach oraz południowej i zachodnio-centralnej Europy.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Początkowe faza wirusa objawiła się w Chinach, w prowincji Wuhan, na początku stycznia. Od tego czasu chorobą zarażono ponad 209 tys. ludzi, a łącznie z powodu wirusa SARS-Cov-2 zmarło ponad 8200 ludzi (stan na 18.03.20 na godz. 17:00). Epidemia, a nawet pandemia (wirus został tak nazwany przez Światową Organizację Zdrowia – WHO) dotarła już do 170 krajów, a obecnie najgorzej sytuacja wygląda w krajach basenu Morza Śródziemnego – we Włoszech i Hiszpanii oraz w Niemczech, Francji, Iranie i Korei Południowej.
Władze w Polsce po odkryciu pierwszego przypadku koronawirusa w Zielonej Górze podjęły stosowne działania. Pierwsze z założeń rządu zakazały organizacji imprez masowych, a także odwołano zajęcia w szkołach, przedszkolach oraz uczelniach. W dniu 14 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, a co za tym idzie wróciły kontrole na granicach Rzeczypospolitej, do kraju zakaz wstępu mają cudzoziemcy, wstrzymane zostały międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe, a działalność galerii handlowych została mocno ograniczona. Zamknięto kina, teatry, baseny, restauracje i inne miejsce użytku publicznego oraz wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej pięćdziesięciu osób. Warto wspomnieć, że każdego z naszych rodaków wracających do kraju czeka przymusowa, czternastodniowa kwarantanna. Swoje zalecenia wydał również Episkopat Polski, który zasugerował lokalnym biskupstwom dyspensje od udziału w Mszach Świętych do końca marca. W naszym regionie odwołano zaplanowano na miniony weekend Myślenicki Bieg Uliczny, a także wstrzymane zostały wszystkie imprezy i happeningi. Odwołano coroczną Drogę Krzyżową ulicami Myślenic czy do odwołania zawieszono lokalne rozgrywki piłkarskie. Zamknięto place zabaw oraz przyszkolne boiska itp.
2 marca 2020 została uchwalona przez Sejm RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zwana potocznie specustawą koronawirusową. Umożliwia ona użycie w walce z koronawirusem i jego skutkami środków administracyjnych, budżetowych i epidemiologicznych.
Wszelkie zalecenia do walki z Koronawirusem wydał Główny Inspektorat Sanitarny:
„Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane. Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.”
Minister Zdrowia – prof. Łukasz Szumowski ogłosił listę dziewiętnastu szpitali w kraju, mających na celu zajmowaniem się tylko i wyłącznie przypadkami koronawirusa. Tysiące lekarzy i pielęgniarek pracują dzień i noc, aby powstrzymać rozpowszechnienie tej groźnej choroby. Organizowane są liczne akcje społeczne tj. akcja robienia zakupów dla seniorów, pomoc w wytworzeniu jednorazowych masek i kombinezonów ochronnych czy akcja #zostańwdomu, mająca na celu jak najliczniejsze pozostawanie ludzi w domach, a szczególnie osób w podeszłym wieku. Ministerstwo codziennie wygłasza raport dot. sytuacji epidemii w Polsce, który na dzień 17 marca wyglądał następująco:
Prognozy zachorowań w naszym kraju są wskazywane na liczbę nawet kilku tysięcy osób, jednak mamy nadzieję, że odpowiedzialnie zachowujące się społeczeństwo, dbające o wzajemne i własne bezpieczeństwo spowoduje coraz mniejszy wzrost zachorowań, a ostatecznie zaprzestanie pandemii .
W tym trudnym czasie życzymy przede wszystkim ZDROWIA!
800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
#zostańwdomu
Żródło: Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektoriat Sanitarny